Aldermen of the GLC

1964-70

F.W. Banfield
F.E.H. Bennett
Mrs. A.E. Callaghan
E.C. Castle
A.F.J. Chorley
H. Ferguson
L. Freeman
E.V. Garton
Lab
C
Lab
Lab
Lab
Lab
C
Lab
(died 31st March 1970)

1964-67

C.J. Christopher
A.G. Edwards
A. Jardine
A.G. Knowlden
T.C. McMillan
J. Mason
B.H. Rockman
Rev. Dr. D.O. Soper
Lab
Lab
C
C
Lab
C
Lab
Lab







(resigned 13th May 1965)

1965(6/7)-67 (replacing Alderman Dr. Soper)

F.L. TongeLab

1967-73

D.G. Baker
B.C.C. Batsford MP
Sir T.J. Bligh
C.J. Chataway MP
T.C. Farmer
Sir L.H. Gluckstein
J. Udal
Lady Walton
C
C
C
C
C
C
C
C
(resigned 22nd April 1970)
(resigned 22nd April 1970)
(died 12th March 1969)
(resigned 22nd April 1970)
(resigned 11th October 1971)


(resigned 2nd October 1968)

1968(8/10)-73 (replacing Alderman Lady Walton)

R.M. BrewC

1969(29/4)-73 (replacing Alderman Sir Timothy Bligh)

M. StephensonC

1970-77

F.L. Abbott
F.E.H. Bennett
L. Freeman
A.J. Hichisson
T. Ponsonby
Rt. Hon. R.E. Prentice MP
Mrs. L.M. Townsend
Dr. G.F. Vaughan
C
C
C
C
Lab
Lab
C
C





(resigned 29th March 1971)

(resigned 18th September 1972)

1970(28/4)-73 (replacing Aldermen Baker, Batsford and Chataway)

E.G. Carr
I. Harrington
W. Watts
Lab
Lab
Lab


1971(4/5)-77 (replacing Alderman Prentice)

A.F.J. ChorleyLab

1971(19/10)-73 (replacing Alderman Farmer)

B.J. PerkinsC

1972(3/10)-77 (replacing Alderman Dr. Vaughan)

Dr. G.W. TaylorC

1973-77

R. Collins
Miss M. Harwood
Dr. W.K. Mansfield
S.W. Mayne
L.P. O’Connor
O.P. Stutchbury
J.G. Warren
Lab
Lab
Lab
Lab
Lab
Lab
Lab





(resigned 2nd September 1976)

1976(21/9)-77 (replacing Alderman Stutchbury)

D.H. SimpsonLab

Note:-
1973: Stutchbury resigned as an Alderman on leaving the Labour Party.