STRENGTH OF PARTIES IN PARLIAMENT

At the 1955 Election (26th May 1955):

  Conservative
  National Liberal and Conservative
Total Conservative
Labour
Liberal
Sinn Féin
CONSERVATIVE MAJORITY


345
277
6
2
60
324
21

7th June 1955: Election of Rt. Hon. W.S. Morrison (C, Cirencester and Tewkesbury) as Speaker.
C 323, NL & C 21; Conservative 344; Lab 277, L 6, SF 2, Spkr 1. Conservative maj 59.

9th June 1955: Deputy Speakers chosen (C, L).
C 322, NL & C 21; Conservative 343; Lab 277, L 5, SF 2, Spkrs 3. Conservative maj 59.

18th July 1955: Resolution of the House vacates the seat of T.J. Mitchell (SF, Mid-Ulster).
C 322, NL & C 21; Conservative 343; Lab 277, L 5, SF 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 60.

27th July 1955: (Elections of J.C. George (C, Glasgow Pollok) and Sir R. Jennings (NL & C, Sheffield Hallam) validated by the Validation of Elections Act 1955.)

11th August 1955: Mid-Ulster byelection returns T.J. Mitchell (SF).
C 322, NL & C 21; Conservative 343; Lab 277, L 5, SF 2, Spkrs 3. Conservative maj 59.

11th October 1955: Deaths of J.T. Hall (Lab, Gateshead West) and Rt. Hon. H. McNeil (Lab, Greenock).
C 322, NL & C 21; Conservative 343; Lab 275, L 5, SF 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 61.

25th October 1955: Election of P.C. Clarke (SF, Fermanagh and South Tyrone) declared undue; Lord R. Grosvenor (C) declared elected. Election of T.J. Mitchell (SF, Mid-Ulster) declared undue; C. Beattie (C) declared elected.
C 324, NL & C 21; Conservative 345; Lab 275, L 5, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 65.

28th October 1955: Death of C. Williams (C, Torquay).
C 323, NL & C 21; Conservative 344; Lab 275, L 5, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 64.

1st November 1955: (Election of C.J. Holland-Martin (C, Ludlow) validated by the Validation of Elections (No. 2) Act 1955).

3rd November 1955: Death of Rt. Hon. W. Whiteley (Lab, Blaydon).
C 323, NL & C 21; Conservative 344; Lab 274, L 5, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 65.

22nd November 1955: (Election of C.A. Howell (Lab, Birmingham Perry Barr) validated by the Validation of Elections (No. 3) Act 1955.)

7th December 1955: Gateshead West byelection returns H.E. Randall (Lab).
C 323, NL & C 21; Conservative 344; Lab 275, L 5, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 64.

8th December 1955: Greenock byelection returns J.D. Mabon (Lab).
C 323, NL & C 21; Conservative 344; Lab 276, L 5, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 63.

15th December 1955: Torquay byelection returns F.M. Bennett (C).
C 324, NL & C 21; Conservative 345; Lab 276, L 5, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 64.

16th December 1955: Rt. Hon. C.R. Attlee (Lab, Walthamstow West) elevated to the Peerage.
C 324, NL & C 21; Conservative 345; Lab 275, L 5, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 65.

13th January 1956: Rt. Hon. H.F.C. Crookshank (C, Gainsborough) elevated to the Peerage.
C 323, NL & C 21; Conservative 344; Lab 275, L 5, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 64.

17th January 1956: Rt. Hon. O. Peake (C, Leeds North East) elevated to the Peerage.
C 322, NL & C 21; Conservative 343; Lab 275, L 5, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 63.

18th January 1956: Rt. Hon. J.P.L. Thomas (C, Hereford) elevated to the Peerage.
C 321, NL & C 21; Conservative 342; Lab 275, L 5, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 62.

19th January 1956: Rt. Hon. H.L.d’A. Hopkinson (C, Taunton) elevated to the Peerage.
C 320, NL & C 21; Conservative 341; Lab 275, L 5, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 61.

2nd February 1956: Blaydon byelection returns R. Woof (Lab).
C 320, NL & C 21; Conservative 341; Lab 276, L 5, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 60.

7th February 1956: Resolution of the House vacates the seat of C. Beattie (C, Mid-Ulster).
C 319, NL & C 21; Conservative 340; Lab 276, L 5, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 59.

9th February 1956: Leeds North East byelection returns Sir K.S. Joseph, Bt. (C).
C 320, NL & C 21; Conservative 341; Lab 276, L 5, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 60.

14th February 1956: Gainsborough byelection returns J.M. Kimball (C); Hereford byelection returns J.D. Gibson-Watt (C); Taunton byelection returns E.D.L. du Cann (C).
C 323, NL & C 21; Conservative 344; Lab 276, L 5, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 63.

1st March 1956: Walthamstow West byelection returns E.C. Redhead (Lab).
C 323, NL & C 21; Conservative 344; Lab 277, L 5, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 62.

7th May 1956: Resignation of G.W. Williams (C, Tonbridge).
C 322, NL & C 21; Conservative 343; Lab 277, L 5, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 61.

8th May 1956: Mid-Ulster byelection returns G. Forrest (Ind UU) who takes the Ulster Unionist whip on taking his seat.
C 323, NL & C 21; Conservative 344; Lab 277, L 5, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 62.

19th May 1956: Resignation of P. Freeman (Lab, Newport).
C 323, NL & C 21; Conservative 344; Lab 276, L 5, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 63.

7th June 1956: Tonbridge byelection returns R.P. Hornby (C).
C 324, NL & C 21; Conservative 345; Lab 276, L 5, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 64.

25th June 1956: Death of P. Bartley (Lab, Chester-le-Street).
C 324, NL & C 21; Conservative 345; Lab 275, L 5, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 65.

6th July 1956: Newport byelection returns Sir F. Soskice (Lab).
C 324, NL & C 21; Conservative 345; Lab 276, L 5, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 64.

3rd September 1956: B. Nield (C, City of Chester) appointed Recorder of Manchcester.
C 323, NL & C 21; Conservative 344; Lab 276, L 5, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 63.

27th September 1956: Chester-le-Street byelection returns N. Pentland (Lab).
C 323, NL & C 21; Conservative 344; Lab 277, L 5, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 62.

8th November 1956: C. Banks (Pudsey) resigns Conservative whip.
C 322, NL & C 21; Conservative 343; Lab 277, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 60.

15th November 1956: City of Chester byelection returns J.M. Temple (C).
C 323, NL & C 21; Conservative 344; Lab 277, L 5, Ind 1, Spkrs 3. Conservative maj 61.

16th November 1956: Resignation of Rt. Hon. H.A. Nutting (C, Melton).
C 322, NL & C 21; Conservative 343; Lab 277, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 60.

22nd November 1956: Death of Deputy Speaker Sir R. Hopkin Morris (L, Carmarthen).
C 322, NL & C 21; Conservative 343; Lab 277, L 5, Ind 1, Spkrs 2, Vac 2. Conservative maj 60.

26th November 1956: Resignation of S.N. Evans (Lab, Wednesbury).
C 322, NL & C 21; Conservative 343; Lab 276, L 5, Ind 1, Spkrs 2, Vac 3. Conservative maj 61.

27th November 1956: Sir G.C. Touche (C, Dorking) elected Deputy Speaker.
C 321, NL & C 21; Conservative 342; Lab 276, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 60.

29th November 1956: Death of Sir A.U.M. Hudson, Bt. (C, Lewisham North).
C 320, NL & C 21; Conservative 341; Lab 276, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 59.

19th December 1956: Melton byelection returns Mrs. I.M.P. Pike (C).
C 321, NL & C 21; Conservative 342; Lab 276, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 60.

11th January 1957: Resignation of Rt. Hon. Sir R.A. Eden (C, Warwick and Leamington).
C 320, NL & C 21; Conservative 341; Lab 276, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 59.

8th February 1957: Death of Sir L.D. Gammans, Bt. (C, Hornsey).
C 319, NL & C 21; Conservative 340; Lab 276, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 58.

11th February 1957: Rt. Hon. Sir W. Monckton (C, Bristol West) elevated to the Peerage.
C 318, NL & C 21; Conservative 339; Lab 276, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 57.

12th February 1957: Rt. Hon. G. Lloyd George (NL & C, Newcastle-upon-Tyne North) elevated to the Peerage.
C 318, NL & C 20; Conservative 338; Lab 276, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 7. Conservative maj 56.

14th February 1957: Lewisham North byelection returns N. MacDermot (Lab).
C 318, NL & C 20; Conservative 338; Lab 277, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 55.

15th February 1957: Rt. Hon. P.G.T. Buchan-Hepburn (C, Beckenham) elevated to the Peerage.
C 317, NL & C 20; Conservative 337; Lab 277, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 7. Conservative maj 54.

28th February 1957: Carmarthen byelection returns Lady M. Lloyd George (Lab); Wednesbury byelection returns J.T. Stonehouse (Lab).
C 317, NL & C 20; Conservative 337; Lab 279, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 52.

3rd March 1957: Death of P. Daines (Lab, East Ham North).
C 317, NL & C 20; Conservative 337; Lab 278, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 53.

7th March 1957: Bristol West byelection returns R.G. Cooke (C); Warwick and Leamington byelection returned J.G.S. Hobson (C).
C 319, NL & C 20; Conservative 339; Lab 278, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 55.

21st March 1957: Beckenham byelection returns P.C. Goodhart (C); Newcastle-upon-Tyne North byelection returns R.W. Elliott (C).
C 321, NL & C 20; Conservative 341; Lab 278, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 57.

2nd May 1957: Resignation of Sir W.Y. Darling (C, Edinburgh South).
C 320, NL & C 20; Conservative 340; Lab 278, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 56.

7th May 1957: Death of R.F. Crouch (C, North Dorset).
C 319, NL & C 20; Conservative 339; Lab 278, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 55.

13th May 1957: The Suez Group resign the Conservative whip. They are J.A. Biggs-Davison (Chigwell), A. Fell (Yarmouth), Viscount Hinchingbrooke (South Dorset), Hon. P.F. Maitland (Lanark), A.E.U. Maude (Ealing South), Sir H.V.A.M. Raikes (Liverpool Garston), H.F.L. Turner (Oxford), and P.G. Williams (Sunderland South).
C 311, NL & C 20; Conservative 331; Lab 278, Ind C 8, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 39.

29th May 1957: Edinburgh South byelection returns A.M.C. Hutchinson (C).
C 312, NL & C 20; Conservative 332; Lab 278, Ind C 8, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 40.

30th May 1957: East Ham North byelection returns R.E. Prentice (Lab); Hornsey byelection returns Lady Gammans (C).
C 313, NL & C 20; Conservative 333; Lab 279, Ind C 8, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 40.

6th June 1957: Death of M. Turner-Samuels (Lab, Gloucester).
C 313, NL & C 20; Conservative 333; Lab 278, Ind C 8, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 41.

27th June 1957: North Dorset byelection returns R.H. Glyn (C).
C 314, NL & C 20; Conservative 334; Lab 278, Ind C 8, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 42.

3rd August 1957: Death of R.R. Stokes (Lab, Ipswich).
C 314, NL & C 20; Conservative 334; Lab 277, Ind C 8, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 43.

12th September 1957: Gloucester byelection returns J. Diamond (Lab).
C 314, NL & C 20; Conservative 334; Lab 278, Ind C 8, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 42.

24th October 1957: Ipswich byelection returns Hon. D.M. Foot (Lab).
C 314, NL & C 20; Conservative 334; Lab 279, Ind C 8, L 5, Ind 1, Spkrs 3. Conservative maj 41.

29th October 1957: Resignation of Rt. Hon. C. Waterhouse (C, Leicester South-East).
C 313, NL & C 20; Conservative 333; Lab 279, Ind C 8, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 40.

8th November 1957: Resignation of Sir H.V.A.M. Raikes (Ind C, Liverpool Garston).
C 313, NL & C 20; Conservative 333; Lab 279, Ind C 7, L 5, Ind 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 41.

14th November 1957: Sir F. Medlicott (Central Norfolk) resigns National Liberal and Conservative whip.
C 313, NL & C 19; Conservative 332; Lab 279, Ind C 7, L 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 39.

28th November 1957: Leicester South-East byelection returns W.J. Peel (C).
C 314, NL & C 19; Conservative 333; Lab 279, Ind C 7, L 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 40.

5th December 1957: Liverpool Garston byelection returns R.M. Bingham (C).
C 315, NL & C 19; Conservative 334; Lab 279, Ind C 7, L 5, Ind 2, Spkrs 3. Conservative maj 41.

16th December 1957: Death of W. Schofield (C, Rochdale).
C 314, NL & C 19; Conservative 333; Lab 279, Ind C 7, L 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 40.

23rd December 1957: Conservative whip restored to Hon. P.F. Maitland (Lanark).
C 315, NL & C 19; Conservative 334; Lab 279, Ind C 6, L 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 42.

8th January 1958: Death of Rt. Hon. W.E. Elliot (C, Glasgow Kelvingrove).
C 314, NL & C 19; Conservative 333; Lab 279, Ind C 6, L 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 41.

3rd February 1958: Death of W. Fienburgh (Lab, Islington North).
C 314, NL & C 19; Conservative 333; Lab 278, Ind C 6, L 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 42.

12th February 1958: Rochdale byelection returns J. McCann (Lab).
C 314, NL & C 19; Conservative 333; Lab 279, Ind C 6, L 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 41.

17th February 1958: Hon. G. Lambert (NL & C, Torrington) succeeded to the Peerage.
C 314, NL & C 18; Conservative 332; Lab 279, Ind C 6, L 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 40.

13th March 1958: Glasgow Kelvingrove byelection returns Mrs. M. McAlister (Lab).
C 314, NL & C 18; Conservative 332; Lab 280, Ind C 6, L 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 39.

14th March 1958: Death of R.W. Williams (Lab, Wigan).
C 314, NL & C 18; Conservative 332; Lab 279, Ind C 6, L 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 40.

27th March 1958: Torrington byelection returns Hon. M.R. Bonham-Carter (L).
C 314, NL & C 18; Conservative 332; Lab 279, Ind C 6, L 6, Ind 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 39.

1st April 1958: Resignation of Rt. Hon. Sir H.W. Shawcross (Lab, St. Helens).
C 314, NL & C 18; Conservative 332; Lab 278, Ind C 6, L 6, Ind 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 40.

18th April 1958: Resignation of Rt. Hon. A.E.U. Maude (Ind C, Ealing South).
C 314, NL & C 18; Conservative 332; Lab 278, L 6, Ind C 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 41.

27th April 1958: Death of Sir I.L. Orr-Ewing (C, Weston-super-Mare).
C 313, NL & C 18; Conservative 331; Lab 278, L 6, Ind C 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 40.

10th May 1958: Death of Sir D. McCallum (C, Argyll).
C 312, NL & C 18; Conservative 330; Lab 278, L 6, Ind C 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 39.

15th May 1958: Islington North byelection returns G.W. Reynolds (Lab).
C 312, NL & C 18; Conservative 330; Lab 279, L 6, Ind C 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 38.

12th June 1958: Argyll byelection returns M.A.C. Noble (C); Ealing South byelection returns B.C.C. Batsford (C); St. Helens byelection returns L. Spriggs (Lab); Weston-super-Mare byelection returns D.W.E. Webster (C); Wigan byelection returns E.A. Fitch (Lab).
C 315, NL & C 18; Conservative 333; Lab 281, L 6, Ind C 5, Ind 2, Spkrs 3. Conservative maj 39.

27th June 1958: Sir L.W. Joynson-Hicks, Bt. (C, Chichester) succeeded to the Peerage.
C 314, NL & C 18; Conservative 332; Lab 281, L 6, Ind C 5, Ind 2, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 38.

11th July 1958: Conservative whip restored to J.A. Biggs-Davison (Chigwell), A. Fell (Yarmouth), Viscount Hinchingbrooke (South Dorset), H.F.L. Turner (Oxford), and P.G. Williams (Sunderland South).
C 319, NL & C 18; Conservative 337; Lab 281, L 6, Ind 2, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 48.

1st August 1958: W.J.I. Fraser (C, Morecambe and Lonsdale) elevated to the Peerage.
C 318, NL & C 18; Conservative 336; Lab 281, L 6, Ind 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 47.

2nd August 1958: V.J. Collins (Lab, Shoreditch and Finsbury) elevated to the Peerage.
C 318, NL & C 18; Conservative 336; Lab 280, L 6, Ind 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 48.

6th August 1958: D.G. West (Lab, Pontypool) elevated to the Peerage.
C 318, NL & C 18; Conservative 336; Lab 279, L 6, Ind 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 49.

22nd August 1958: Sir R.J.G. Boothby (C, East Aberdeenshire) elevated to the Peerage.
C 317, NL & C 18; Conservative 335; Lab 279, L 6, Ind 2, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 48.

7th October 1958: Death of Sir H. Channon (C, Southend West).
C 316, NL & C 18; Conservative 334; Lab 279, L 6, Ind 2, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 47.

6th November 1958: Chichester byelection returns W.H. Loveys (C); Morecambe and Lonsdale byelection returns B.R.V.Z. de Ferranti (C).
C 318, NL & C 18; Conservative 336; Lab 279, L 6, Ind 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 49.

10th November 1958: Pontypool byelection returns L. Abse (Lab).
C 318, NL & C 18; Conservative 336; Lab 280, L 6, Ind 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 48.

20th November 1958: East Aberdeenshire byelection returns P.W. Wolrige-Gordon (C).
C 319, NL & C 18; Conservative 337; Lab 280, L 6, Ind 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 49.

21st November 1958: National Liberal and Conservative whip restored to Sir F. Medlicott (Central Norfolk).
C 319, NL & C 19; Conservative 338; Lab 280, L 6, Ind 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 51.

24th November 1958: Resignation of I.D. Harvey (C, Harrow East).
C 318, NL & C 19; Conservative 337; Lab 280, L 6, Ind 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 50.

27th November 1958: Shoreditch and Finsbury byelection returns M. Cliffe (Lab).
C 318, NL & C 19; Conservative 337; Lab 281, L 6, Ind 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 49.

2nd December 1958: Death of A.J. McKibbin (C, Belfast East).
C 317, NL & C 19; Conservative 336; Lab 281, L 6, Ind 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 48.

9th December 1958: Death of S. Dye (Lab, South West Norfolk).
C 317, NL & C 19; Conservative 336; Lab 280, L 6, Ind 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 49.

19th December 1958: Conservative whip restored to C. Banks (Ind, Pudsey).
C 318, NL & C 19; Conservative 337; Lab 280, L 6, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 51.

29th December 1958: Death of J.H. Mackie (C, Galloway).
C 317, NL & C 19; Conservative 336; Lab 280, L 6, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 50.

29th January 1959: Southend West byelection returns H.P.G. Channon (C).
C 318, NL & C 19; Conservative 337; Lab 280, L 6, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 51.

30th January 1959: Sir D. Robertson (C, Caithness and Sutherland) resigned Conservative whip.
C 317, NL & C 19; Conservative 336; Lab 280, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 49.

6th February 1959: Death of H.G. McGhee (Lab, Penistone).
C 317, NL & C 19; Conservative 336; Lab 279, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 50.

19th March 1959: Belfast East byelection returns S.R. McMaster (C); Harrow East byelection returns A.T. Courtney (C).
C 319, NL & C 19; Conservative 338; Lab 279, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 52.

25th March 1959: South West Norfolk byelection returns A.V. Hilton (Lab).
C 319, NL & C 19; Conservative 338; Lab 280, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 51.

9th April 1959: Galloway byelection returns H.J. Brewis (C).
C 320, NL & C 19; Conservative 339; Lab 280, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 52.

25th April 1959: Death of F. Anderson (Lab, Whitehaven).
C 320, NL & C 19; Conservative 339; Lab 279, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 53.

2nd May 1959: Death of J. Harrison (Lab, Nottingham North).
C 320, NL & C 19; Conservative 339; Lab 278, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 54.

16th May 1959: Death of R. Fort (C, Clitheroe).
C 319, NL & C 19; Conservative 338; Lab 278, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 53.

29th May 1959: Death of P.L.E. Shurmer (Lab, Birmingham Sparkbrook).
C 319, NL & C 19; Conservative 338; Lab 277, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 54.

11th June 1959: Penistone byelection returns J.J. Mendelson (Lab).
C 319, NL & C 19; Conservative 338; Lab 278, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 53.

18th June 1959: Whitehaven byelection returns J.B. Symonds (Lab).
C 319, NL & C 19; Conservative 338; Lab 279, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 52.

15th July 1959: Rt. Hon. Sir T.L. Dugdale, Bt. (C, Richmond (Yorkshire)) elevated to the Peerage.
C 318, NL & C 19; Conservative 337; Lab 279, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 51.

2nd August 1959: Death of D.J. Pryde (Lab, Midlothian).
C 318, NL & C 19; Conservative 337; Lab 278, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 52.

20th August 1959: Sir W.P. Spens (C, Kensington South) elevated to the Peerage.
C 317, NL & C 19; Conservative 336; Lab 278, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 51.

(Parliament dissolved, 18th September 1959)

At the 1959 Election (8th October 1959):

  Conservative
  National Liberal and Conservative
Total Conservative
Labour
Liberal
Independent Conservative
CONSERVATIVE MAJORITY


365
258
6
1
100
345
20

20th October 1959: Death of Sir A.N. Braithwaite (C, Harrow West). Election of Sir H.B.H. Hylton-Foster (C, Cities of London and Westminster) as Speaker.
C 343, NL & C 20; Conservative 363; Lab 258, L 6, Ind C 1, Spkr 1, Vac 1. Conservative maj 98.

27th October 1959: Deputy Speakers were chosen (C 2).
C 341, NL & C 20; Conservative 361; Lab 258, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 96.

23rd November 1959: Death of L.J. Edwards (Lab, Brighouse and Spenborough).
C 341, NL & C 20; Conservative 361; Lab 257, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 97.

17th March 1960: Brighouse and Spenborough byelection returns M.N. Shaw (NL & C); Harrow West byelection returns A.J. Page (C).
C 342, NL & C 21; Conservative 363; Lab 257, L 6, Ind C 1, Spkrs 3. Conservative maj 99.

1st April 1960: Rt. Hon. W.R. Milligan (C, Edinburgh North) appointed a Judge of the Court of Session.
C 341, NL & C 21; Conservative 362; Lab 257, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 98.

5th April 1960: Death of C.J. Holland-Martin (C, Ludlow).
C 340, NL & C 21; Conservative 361; Lab 257, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 97.

19th May 1960: Edinburgh North byelection returns the Earl of Dalkeith (C).
C 341, NL & C 21; Conservative 362; Lab 257, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 98.

11th June 1960: Hon. P.R. Legh (C, Petersfield) succeeded to the Peerage.
C 340, NL & C 21; Conservative 361; Lab 257, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 97.

20th June 1960: P.I. Bell (C, Bolton East) appointed a Judge of the County Court.
C 339, NL & C 21; Conservative 360; Lab 257, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 96.

6th July 1960: Death of Rt. Hon. A. Bevan (Lab, Ebbw Vale).
C 339, NL & C 21; Conservative 360; Lab 256, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 97.

2nd August 1960: Rt. Hon. A.H. Head (C, Carshalton) elevated to the Peerage.
C 338, NL & C 21; Conservative 359; Lab 256, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 96.

1st September 1960: Rt. Hon. D. Heathcoat-Amory (C, Tiverton) elevated to the Peerage.
C 337, NL & C 21; Conservative 358; Lab 256, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 95.

8th September 1960: Rt. Hon. A.T. Lennox-Boyd (C, Mid Bedfordshire) elevated to the Peerage.
C 336, NL & C 21; Conservative 357; Lab 256, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 7. Conservative maj 94.

1st October 1960: Rt. Hon. A. Robens (Lab, Blyth) appointed Deputy Chairman of the National Coal Board.
C 336, NL & C 21; Conservative 357; Lab 255, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 8. Conservative maj 95.

7th October 1960: Death of W.E. Wheeldon (Lab, Birmingham Small Heath).
C 336, NL & C 21; Conservative 357; Lab 254, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 9. Conservative maj 96.

11th November 1960: Elevation of G.R. Ward (C, Worcester) to the Peerage.
C 335, NL & C 21; Conservative 356; Lab 254, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 10. Conservative maj 95.

16th November 1960: Bolton East byelection returns E. Taylor (C); Carshalton byelection returns W. Elliot (C); Ludlow by-election returns J. More (C); Mid Bedfordshire byelection returns S.L.E. Hastings (C); Petersfield byelection returns Miss J. Quennell (C); Tiverton byelection returns R.J. Maxwell-Hyslop (C).
C 341, NL & C 21; Conservative 362; Lab 254, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 101.

17th November 1960: Hon. A.N.W. Benn (Lab, Bristol South East) succeeded to the Peerage. Ebbw Vale byelection returns M.M. Foot (Lab).
C 341, NL & C 21; Conservative 362; Lab 254, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 101.

24th November 1960: Blyth byelection returns E.J. Milne (Lab).
C 341, NL & C 21; Conservative 362; Lab 255, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 100.

5th January 1961: D.H. Johnston (Lab, Paisley) appointed a Senator of the College of Justice.
C 341, NL & C 21; Conservative 362; Lab 254, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 101.

9th January 1961: S.G. Howard (C, Cambridgeshire) appointed a High Court Judge.
C 340, NL & C 21; Conservative 361; Lab 254, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 100.

4th February 1961: Mrs. E.C. Summerskill (Lab, Warrington) elevated to the Peerage.
C 340, NL & C 21; Conservative 361; Lab 253, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 101.

16th February 1961: C.J.M. Alport (C, Colchester) elevated to the Peerage.
C 339, NL & C 21; Conservative 360; Lab 253, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 7. Conservative maj 100.

21st February 1961: A.H.E. Molson (C, High Peak) elevated to the Peerage.
C 338, NL & C 21; Conservative 359; Lab 253, L 6, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 8. Conservative maj 99.

16th March 1961: Labour Party withdraws whip from W. Baxter (West Stirlingshire), S.O. Davies (Merthyr Tydfil), M.M. Foot (Ebbw Vale), E. Hughes (South Ayrshire), S. Silverman (Nelson and Colne); Cambridgeshire byelection returns F.L. Pym (C); Colchester byelection returns P.A.F. Buck (C); High Peak byelection returns A.D. Walder (C); Worcester byelection returns P.E. Walker (C).
C 342, NL & C 21; Conservative 363; Lab 248, L 6, Ind Lab 5, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 103.

22nd March 1961: A.G. Brown (Tottenham) resigns Labour Party whip; Labour Party suspend whip to K. Zilliacus (Manchester Gorton).
C 342, NL & C 21; Conservative 363; Lab 246, Ind Lab 6, L 6, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 103.

23rd March 1961: Birmingham Small Heath byelection returns D.H. Howell (Lab).
C 342, NL & C 21; Conservative 363; Lab 247, Ind Lab 6, L 6, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 102.

(13th April 1961: Resolution of the House declares Hon. A.N.W. Benn (Lab, Bristol South East) had ceased to be a Member.)
C 342, NL & C 21; Conservative 363; Lab 247, Ind Lab 6, L 6, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 102.

20th April 1961: Paisley byelection returns J. Robertson (Lab); Warrington byelection returns W.T. Williams (Lab).
C 342, NL & C 21; Conservative 363; Lab 249, Ind Lab 6, L 6, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 100.

(4th May 1961: Bristol South East byelection returns A.N.W. Benn, disqualified as Viscount Stansgate.)
C 342, NL & C 21; Conservative 363; Lab 249, Ind Lab 6, L 6, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 100.

1st June 1961: Resignation of Hon. W.D. Ormsby-Gore (C, Oswestry).
C 341, NL & C 21; Conservative 362; Lab 249, Ind Lab 6, L 6, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 99.

8th June 1961: Resignation of J. Carmichael (Lab, Glasgow Bridgeton).
C 341, NL & C 21; Conservative 362; Lab 248, Ind Lab 6, L 6, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 100.

7th July 1961: Death of J. Watts (C, Manchester Moss Side).
C 340, NL & C 21; Conservative 361; Lab 248, Ind Lab 6, L 6, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 99.

31st July 1961: Election court judgment in Bristol South East declares election of Viscount Stansgate (Lab) undue, and M.A.J. St. Clair (C) duly elected.
C 341, NL & C 21; Conservative 362; Lab 248, Ind Lab 6, L 6, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 100.

3rd September 1961: Death of Sir J.H. Henderson-Stewart (NL & C, East Fife).
C 341, NL & C 20; Conservative 361; Lab 248, Ind Lab 6, L 6, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 99.

5th October 1961: W.D.M. Sumner (C, Orpington) appointed a Judge of County Courts.
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 248, Ind Lab 6, L 6, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 98.

19th October 1961: Sir W.S. Duthie (Banffshire) resigns Conservative Party whip.
C 339, NL & C 20; Conservative 359; Lab 248, Ind Lab 6, L 6, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 96.

26th October 1961: Death of G.O. Sylvester (Lab, Pontefract).
C 339, NL & C 20; Conservative 359; Lab 247, Ind Lab 6, L 6, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 97.

8th November 1961: Manchester Moss Side byelection returns F.H. Taylor (C).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 247, Ind Lab 6, L 6, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 98.

9th November 1961: East Fife byelection returns Sir J.E. Gilmour (C); Oswestry byelection returns W.J. Biffen (C).
C 342, NL & C 20; Conservative 362; Lab 247, Ind Lab 6, L 6, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 100.

16th November 1961: Glasgow Bridgeton byelection returns J. Bennett (Lab).
C 342, NL & C 20; Conservative 362; Lab 248, Ind Lab 6, L 6, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 99.

30th November 1961: Resignation of H.A. Marquand (Lab, Middlesbrough East).
C 342, NL & C 20; Conservative 362; Lab 247, Ind Lab 6, L 6, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 100.

13th December 1961: Resignation of Sir G. de Freitas (Lab, Lincoln).
C 342, NL & C 20; Conservative 362; Lab 246, Ind Lab 6, L 6, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 101.

1st January 1962: Labour Party restore whip to K. Zilliacus (Manchester Gorton).
C 342, NL & C 20; Conservative 362; Lab 247, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 101.

14th January 1962: Death of C.A.B. Wilcock (Lab, Derby North).
C 342, NL & C 20; Conservative 362; Lab 246, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 102.

22nd January 1962: Resignation of G.R. Chetwynd (Lab, Stockton-on-Tees).
C 342, NL & C 20; Conservative 362; Lab 245, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 103.

29th January 1962: Sir G. Touche (C, Dorking) resigns as Chairman of Ways and Means; Sir W.J. Anstruther-Gray, Bt. (C, Berwick and East Lothian) appointed to replace him; Sir R.V. Grimston, Bt. (C, Westbury) appointed to replace Anstruther-Gray; Sir A.R.W. Low (C, Blackpool North) elevated to the Peerage.
C 341, NL & C 20; Conservative 361; Lab 245, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 7. Conservative maj 102.

8th February 1962: Sir J.E.S. Simon (C, Middlesbrough West) appointed President of the Probate, Divorce and Admiralty Division of the High Court.
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 245, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 8. Conservative maj 101.

1st March 1962: Death of J. Taylor (Lab, West Lothian).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 244, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 9. Conservative maj 102.

7th March 1962: Resignation of E.B. Wakefield (C, West Derbyshire).
C 339, NL & C 20; Conservative 359; Lab 244, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 10. Conservative maj 101.

8th March 1962: Lincoln byelection returns D. Taverne (Lab).
C 339, NL & C 20; Conservative 359; Lab 245, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 9. Conservative maj 100.

13th March 1962: Blackpool North byelection returns N.A. Miscampbell (C).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 245, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 8. Conservative maj 101.

14th March 1962: Middlesbrough East byelection returns A.G. Bottomley (Lab); Orpington byelection returns Hon. E.R. Lubbock (L).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 246, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 99.

22nd March 1962: Pontefract byelection returns J. Harper (Lab).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 247, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 98.

23rd March 1962: Death of E.C. Davies (L, Montgomeryshire).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 247, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 99.

5th April 1962: Stockton-on-Tees byelection returns W.T. Rodgers (Lab).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 248, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 98.

6th April 1962: Sir A.L. Ungoed-Thomas (Lab, Leicester North East) appointed a High Court Judge.
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 247, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 99.

17th April 1962: Derby North byelection returns N. MacDermot (Lab).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 248, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Ind 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 98.

4th May 1962: A.G. Brown (Ind, Tottenham) accepts Conservative Party whip.
C 341, NL & C 20; Conservative 361; Lab 248, L 6, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 100.

15th May 1962: Montgomeryshire byelection returns H.E. Hooson (L).
C 341, NL & C 20; Conservative 361; Lab 248, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 99.

6th June 1962: Middlesbrough West byelection returns J.W. Bray (Lab); West Derbyshire byelection returns A.M. Crawley (C).
C 342, NL & C 20; Conservative 362; Lab 249, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 99.

14th June 1962: West Lothian byelection returns Sir T. Dalyell, Bt. (Lab).
C 342, NL & C 20; Conservative 362; Lab 250, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 98.

15th June 1962: Viscount Hinchingbrooke (C, South Dorset) succeeded to the Peerage.
C 341, NL & C 20; Conservative 361; Lab 250, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 97.

12th July 1962: Leicester North East byelection returns T.G. Bradley (Lab).
C 341, NL & C 20; Conservative 361; Lab 251, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 96.

17th July 1962: Sir R.E. Manningham-Buller, Bt. (C, South Northamptonshire) elevated to the Peerage.
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 251, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 95.

1st August 1962: Sir D.M. Eccles (C, Chippenham) elevated to the Peerage.
C 339, NL & C 20; Conservative 359; Lab 251, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 94.

9th August 1962: Death of R.C.M. Collard (NL & C, Central Norfolk).
C 339, NL & C 19; Conservative 358; Lab 251, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 93.

25th September 1962: Rt. Hon. W. Grant (C, Glasgow Woodside) appointed Lord Justice Clerk.
C 338, NL & C 19; Conservative 357; Lab 251, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 92.

13th October 1962: Death of Rt. Hon. W.G. Glenvil Hall (Lab, Colne Valley).
C 338, NL & C 19; Conservative 357; Lab 250, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 93.

31st October 1962: Death of J.H. Jones (Lab, Rotherham).
C 338, NL & C 19; Conservative 357; Lab 249, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 7. Conservative maj 94.

22nd November 1962: Chippenham byelection returns D.E. Awdry (C); South Dorset byelection returns N.G.A. Barnett (Lab); Glasgow Woodside byelection returns N.G. Carmichael (Lab); Central Norfolk byelection returns I.H.J.L. Gilmour (NL & C); South Northamptonshire byelection returns A.A. Jones (C).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 251, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 95.

1st January 1963: Death of D.L. Mort (Lab, Swansea East).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 250, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 96.

18th January 1963: Death of Rt. Hon. H.T.N. Gaitskell (Lab, Leeds South).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 249, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 97.

12th March 1963: Death of Rt. Hon. J. Dugdale (Lab, West Bromwich).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 248, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 98.

21st March 1963: Colne Valley byelection returns A.E.P. Duffy (Lab).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 249, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 97.

28th March 1963: Rotherham byelection returns B.K. O’Malley (Lab); Swansea East byelection returns N. McBride (Lab).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 251, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 95.

15th April 1963: Death of Sir L.A. Plummer (Lab, Deptford).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 250, L 7, Ind Lab 5, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 96.

29th May 1963: Labour Party restore whip to W. Baxter (West Stirlingshire), S.O. Davies (Merthyr Tydfil), M.M. Foot (Ebbw Vale), E. Hughes (South Ayrshire), and S. Silverman (Nelson and Colne).
C 340, NL & C 20; Conservative 360; Lab 255, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 96.

6th June 1963: Resignation of Rt. Hon. J.D. Profumo (C, Stratford-on-Avon).
C 339, NL & C 20; Conservative 359; Lab 255, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 95.

12th June 1963: Death of Sir D.C. Campbell (C, Belfast South).
C 338, NL & C 20; Conservative 358; Lab 255, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 94.

13th June 1963: Dr. Rt. Hon. C. Hill (NL & C, Luton) elevated to the Peerage.
C 338, NL & C 19; Conservative 357; Lab 255, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 93.

20th June 1963: Leeds South byelection returns M. Rees (Lab).
C 338, NL & C 19; Conservative 357; Lab 256, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 92.

4th July 1963: Deptford byelection returns Hon. J.E. Silkin (Lab); West Bromwich byelection returns M.A. Foley (Lab).
C 338, NL & C 19; Conservative 357; Lab 258, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 90.

15th July 1963: Death of Rt. Hon. E.J.St.L. Strachey (Lab, Dundee West).
C 338, NL & C 19; Conservative 357; Lab 257, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 91.

1st August 1963: Resignation of M.A.J. St. Clair (C, Bristol South East).
C 337, NL & C 19; Conservative 356; Lab 257, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 90.

15th August 1963: Death of W.G. Leburn (C, Kinross and West Perthshire). Stratford-on-Avon byelection returns A.E.U. Maude (C).
C 337, NL & C 19; Conservative 356; Lab 257, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 90.

20th August 1963: Bristol South East byelection returns A.N.W. Benn (Lab).
C 337, NL & C 19; Conservative 356; Lab 258, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 89.

11th September 1963: Death of W.R. Williams (Lab, Manchester Openshaw).
C 337, NL & C 19; Conservative 356; Lab 257, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 90.

22nd October 1963: Belfast South byelection returns R.J. Pounder (C).
C 338, NL & C 19; Conservative 357; Lab 257, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 91.

7th November 1963: Kinross and West Perthshire byelection returns Rt. Hon. Sir A.F. Douglas-Home (C); Luton byelection returns W. Howie (Lab).
C 339, NL & C 19; Conservative 358; Lab 258, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 91.

8th November 1963: Hon. J.H. Hare (C, Sudbury and Woodbridge) elevated to the Peerage.
C 338, NL & C 19; Conservative 357; Lab 258, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 90.

9th November 1963: N.M.S. Macpherson (NL & C, Dumfriesshire) elevated to the Peerage.
C 338, NL & C 18; Conservative 356; Lab 258, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 89.

15th November 1963: Conservative Party restore whip to Sir W.S. Duthie (Banffshire). Sir W.W. Wakefield (C, St. Marylebone) elevated to the Peerage.
C 338, NL & C 18; Conservative 356; Lab 258, L 7, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 90.

5th December 1963: Manchester Openshaw byelection returns C.R. Morris (Lab); St. Marylebone byelection returns Rt. Hon. Q.M. Hogg (C); Sudbury and Woodbridge byelection returns K.M. Stainton (C).
C 340, NL & C 18; Conservative 358; Lab 259, L 7, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 91.

12th December 1963: Dumfriesshire byelection returns D.C. Anderson (C).
C 341, NL & C 18; Conservative 359; Lab 259, L 7, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 92.

21st December 1963: Dundee West byelection returns P.M. Doig (Lab).
C 341, NL & C 18; Conservative 359; Lab 260, L 7, Ind C 1, Spkrs 3. Conservative maj 91.

17th January 1964: Death of H.P. Pott (C, Devizes).
C 340, NL & C 18; Conservative 358; Lab 260, L 7, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 1. Conservative maj 90.

19th January 1964: Death of Sir W.T. Aitken (C, Bury St. Edmunds).
C 339, NL & C 18; Conservative 357; Lab 260, L 7, Ind C 1, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 89.

23rd January 1964: Dr. D.M. Johnson (Carlisle) resigns Conservative Party whip.
C 338, NL & C 18; Conservative 356; Lab 260, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 2. Conservative maj 87.

25th January 1964: Death of R.C. Brooman-White (C, Rutherglen).
C 337, NL & C 18; Conservative 355; Lab 260, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 86.

25th February 1964: Death of D.G. Logan (Lab, Liverpool Scotland).
C 337, NL & C 18; Conservative 355; Lab 259, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 87.

9th March 1964: Resignation of P.H.B.O. Smithers (C, Winchester).
C 336, NL & C 18; Conservative 354; Lab 259, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 86.

3rd April 1964: Death of P.L. Wells (Lab, Faversham).
C 336, NL & C 18; Conservative 354; Lab 258, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 87.

20th April 1964: Rt. Hon. D.F. Vosper (C, Runcorn) elevated to the Peerage.
C 335, NL & C 18; Conservative 353; Lab 258, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 7. Conservative maj 86.

26th April 1964: Death of Sir A.B. Baxter (C, Southgate).
C 334, NL & C 18; Conservative 352; Lab 258, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 8. Conservative maj 85.

13th May 1964: Sir J.R. Robinson (C, Blackpool South) elevated to the Peerage.
C 333, NL & C 18; Conservative 351; Lab 258, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 9. Conservative maj 84.

14th May 1964: Bury St. Edmunds byelection returns E.W. Griffiths (C); Devizes byelection returns C.A. Morrison (C); Faversham byelection returns T.G. Boston (Lab); Rutherglen byelection returns J.G. Mackenzie (Lab); Winchester byelection returns M. Morgan-Giles (C).
C 336, NL & C 18; Conservative 354; Lab 260, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 85.

11th June 1964: Liverpool Scotland byelection returns W.H. Alldritt (Lab).
C 336, NL & C 18; Conservative 354; Lab 261, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 3. Conservative maj 84.

26th June 1964: Rt. Hon. H.A. Watkinson (C, Woking) elevated to the Peerage.
C 335, NL & C 18; Conservative 353; Lab 261, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 4. Conservative maj 83.

30th June 1964: W.M.F. Vane (C, Westmorland) elevated to the Peerage.
C 334, NL & C 18; Conservative 352; Lab 261, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 5. Conservative maj 82.

16th July 1964: Lord J.A. Hope (C, Edinburgh Pentlands) elevated to the Peerage.
C 333, NL & C 18; Conservative 351; Lab 261, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 6. Conservative maj 81.

16th July 1964: J.S. MacLay (NL & C, West Renfrewshire) elevated to the Peerage.
C 333, NL & C 17; Conservative 350; Lab 261, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 7. Conservative maj 80.

2nd August 1964: Death of E.G. Gooch (Lab, North Norfolk).
C 332, NL & C 17; Conservative 349; Lab 261, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 8. Conservative maj 81.

9th August 1964: Death of M. Cliffe (Lab, Shoreditch and Finsbury).
C 332, NL & C 17; Conservative 349; Lab 260, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 9. Conservative maj 82.

21st August 1964: Sir H.D. Oakshott, Bt. (C, Bebington) elevated to the Peerage.
C 331, NL & C 17; Conservative 348; Lab 260, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 10. Conservative maj 81.

24th August 1964: A.R. Hurd (C, Newbury) elevated to the Peerage.
C 330, NL & C 17; Conservative 347; Lab 260, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 11. Conservative maj 80.

25th August 1964: C. Royle (Lab, Salford West) elevated to the Peerage.
C 330, NL & C 17; Conservative 347; Lab 259, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 12. Conservative maj 81.

12th September 1964: H. Rhodes (Lab, Ashton-under-Lyne) elevated to the Peerage.
C 330, NL & C 17; Conservative 347; Lab 258, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 13. Conservative maj 82.

Note: At some point during 1964, five members left the Liberal-Unionist Parliamentary group and became Conservatives (in other words, ceased to be “National Liberal and Conservative”). They were I.H.J.L. Gilmour (Central Norfolk), W.G.O. Morgan (Denbigh), J.H. Osborn (Sheffield Hallam), Sir P.G. Roberts (Sheffield Heeley), and Miss J.H. Vickers (Plymouth Devonport). Their changes were made with little publicity and accordingly no precise date has been discovered. The composition of Parliament at dissolution was therefore C 335, NL & C 12; Conservative 347; Lab 258, L 7, Ind C 2, Spkrs 3, Vac 13. Conservative maj 82.

(Parliament dissolved, 25th September 1964)

At the 1964 Election (16th October 1964):

Labour
  Conservative
  National Liberal and Conservative
Total Conservative
Liberal
LABOUR MAJORITY
317


304
9
4

298
6

27th October 1964: Election of Sir H.B.H. Hylton-Foster (C, Cities of London and Westminster) as Speaker.
Lab 317; C 297, NL & C 6; Conservative 303; L 9, Spkr 1. Lab maj. 5.

3rd November 1964: Deputy Speakers were chosen (C, Lab).
Lab 316; C 296, NL & C 6; Conservative 302; L 9, Spkrs 3. Lab maj. 6.

8th December 1964: Hon. Mrs. E.V.E. Emmet (C, Sussex (East), East Grinstead) elevated to the peerage (Baroness Emmet of Amberley).
Lab 316; C 295, NL & C 6; Conservative 301; L 9, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 6.

11th December 1964: Death of C.E.M. Donaldson (C, Roxburgh, Selkirk and Peebles).
Lab 316; C 294, NL & C 6; Conservative 300; L 9, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 7.

12th December 1964: F.G. Bowles (Lab, Warwickshire, Nuneaton) elevated to the peerage (Lord Bowles).
Lab 315, C 294, NL & C 6; Conservative 300; L 9, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 6.

15th December 1964: Rev. R.W. Sorensen (Lab, Leyton) elevated to the peerage (Lord Sorensen).
Lab 314, C 294, NL & C 6; Conservative 300; L 9, Spkrs 3, Vac 4. Lab maj. 5.

19th December 1964: F.J. Erroll (C, Altrincham and Sale) elevated to the peerage (Lord Erroll of Hale).
Lab 314, C 293, NL & C 6; Conservative 299; L 9, Spkrs 3, Vac 5. Lab maj. 6.

1st January 1965: J.G. Morrison (C, Wiltshire, Salisbury) elevated to the peerage (Lord Margadale).
Lab 314, C 292, NL & C 6; Conservative 298; L 9, Spkrs 3, Vac 6. Lab maj. 7.

21st January 1965: Leyton byelection returns R.C. Buxton (C); Nuneaton byelection returns Rt. Hon. F. Cousins (Lab).
Lab 315, C 293, NL & C 6; Conservative 299; L 9, Spkrs 3, Vac 4. Lab maj. 7.

4th February 1965: Death of Rev. L. Williams (Lab, Monmouthshire, Abertillery). Altrincham and Sale byelection returns Rt. Hon. A.P.L. Barber (C); East Grinstead byelection returns G. Johnson Smith (C); Salisbury byelection returns M.A. Hamilton (C).
Lab 314, C 296, NL & C 6; Conservative 302; L 9, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 3.

19th February 1965: Elevation of Rt. Hon. R.A. Butler (C, Essex, Saffron Walden) to the peerage (Lord Butler of Saffron Walden).
Lab 314, C 295, NL & C 6; Conservative 301; L 9, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 4.

19th March 1965: Resignation of A. Jones (C, Birmingham, Hall Green).
Lab 314, C 294, NL & C 6; Conservative 300; L 9, Spkrs 3, Vac 4. Lab maj. 5.

23rd March 1965: Saffron Walden byelection returns P.M. Kirk (C).
Lab 314, C 295, NL & C 6; Conservative 301; L 9, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 4.

24th March 1965: Roxburgh, Selkirk and Peebles byelection returns D.M.S. Steel (L).
Lab 314, C 295, NL & C 6; Conservative 301; L 10, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 3.

1st April 1965: Abertillery byelection returns A.C. Williams (Lab).
Lab 315, C 295, NL & C 6; Conservative 301; L 10, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 4.

6th May 1965: Birmingham, Hall Green byelection returns R.E. Eyre (C).
Lab 315, C 296, NL & C 6; Conservative 302; L 10, Spkrs 3. Lab maj. 3.

24th June 1965: Resignation of A.A.H. Marlowe (C, Hove).
Lab 315, C 295, NL & C 6; Conservative 301; L 10, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 4.

22nd July 1965: Hove byelection returns W.F.M. Maddan (C).
Lab 315, C 296, NL & C 6; Conservative 302; L 10, Spkrs 3. Lab maj. 3.

22nd August 1965: Death of N.N. Dodds (Lab, Erith and Crayford).
Lab 314, C 296, NL & C 6; Conservative 302; L 10, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 2.

2nd September 1965: Death of Rt. Hon. Sir H.B.H. Hylton-Foster (Spkr, Cities of London and Westminster).
Lab 314, C 296, NL & C 6; Conservative 302; L 10, Spkrs 2, Vac 2. Lab maj. 2.

26th October 1965: Dr. H.M. King elected Speaker; Sir S. Storey promoted Chairman of Ways and Means; E.R. Bowen (L, Cardiganshire) chosen Deputy Chairman.
Lab 314, C 296, NL & C 6; Conservative 302; L 9, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 3.

4th November 1965: Cities of London and Westminster byelection returns J.L.E. Smith (C).
Lab 314, C 297, NL & C 6; Conservative 303; L 9, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 2.

7th November 1965: Death of H. Solomons (Lab, Kingston-upon-Hull, North).
Lab 313, C 297, NL & C 6; Conservative 303; L 9, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 1.

11th November 1965: Erith and Crayford byelection returns A.J. Wellbeloved (Lab).
Lab 314, C 297, NL & C 6; Conservative 303; L 9, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 2.

27th January 1966: Death of Dame E.M. Pitt (C, Birmingham, Edgbaston). Kingston-upon-Hull, North byelection returns J.K. McNamara (Lab).
Lab 315, C 296, NL & C 6; Conservative 302; L 9, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 4.

4th February 1966: Death of F.H. Hayman (Lab, Cornwall, Falmouth and Camborne).
Lab 314, C 296, NL & C 6; Conservative 302; L 9, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 3.

(Parliament dissolved, 10th March 1966)

At the 1966 Election (31st March 1966):

Labour
  Conservative
  National Liberal and Conservative
Total Conservative
Liberal
Republican Labour Party
LABOUR MAJORITY
364


253
12
1
98

250
3

18th April 1966: Rt. Hon. Dr. H.M. King (Lab, Southampton Itchen) as Speaker.
Lab 363; C 250, NL & C 3; Conservative 253; L 12, Rep LP 1, Spkrs 1. Lab maj. 97.

21st April 1966: Deputy Speakers were chosen (Lab 2).
Lab 361; C 250, NL & C 3; Conservative 253; L 12, Rep LP 1, Spkrs 3. Lab maj. 95.

14th May 1966: Death of Lady Megan Lloyd George (Lab, Carmarthen).
Lab 360, C 250, NL & C 3; Conservative 253; L 12, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 94.

10th July 1966: G.A.N. Hirst (C, Yorkshire (WR), Shipley) resigns Conservative whip.
Lab 360, C 249, NL & C 3; Conservative 252; L 12, Ind C 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 94.

14th July 1966: Carmarthen byelection returns R.G. Evans (PC).
Lab 360, C 249, NL & C 3; Conservative 252; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3. Lab maj. 93.

3rd December 1966: Death of I.R. Thomas (Lab, Rhondda, West).
Lab 359, C 249, NL & C 3; Conservative 252; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 92.

5th December 1966: Resignation of Rt. Hon. F. Cousins (Lab, Warwickshire, Nuneaton).
Lab 358, C 249, NL & C 3; Conservative 252; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 91.

8th December 1966: Death of R. Mathew (C, Devon, Honiton); R.T. Paget (Lab, Northampton) resigns Labour whip.
Lab 357, C 248, NL & C 3; Conservative 251; L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 90.

16th December 1966: Death of A. Garrow (Lab, Glasgow, Pollok).
Lab 356, C 248, NL & C 3; Conservative 251; L 12, NL & C 3, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 4. Lab maj. 89.

9th January 1967: Death of J.E. Talbot (C, Staffordshire, Brierley Hill).
Lab 356, C 247, NL & C 3; Conservative 250; L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 5. Lab maj. 90.

9th March 1967: Glasgow, Pollok byelection returns Prof. E. Wright (C); Nuneaton byelection returns L.J. Huckfield (Lab); Rhondda, West byelection returns T.A. Jones (Lab).
Lab 358, C 248, NL & C 3; Conservative 251; L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 91.

16th March 1967: Honiton byelection returns P.F.H. Emery (C).
Lab 358, C 249, NL & C 3; Conservative 252; L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 90.

15th April 1967: Death of E.C. Redhead (Lab, Walthamstow, West).
Lab 357, C 249, NL & C 3; Conservative 252; L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 89.

27th April 1967: Brierley Hill byelection returns W.F. Montgomery (C).
Lab 357, C 250, NL & C 3; Conservative 253; L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 88.

15th June 1967: Labour whip restored to R.T. Paget (Northampton).
Lab 358, C 250, NL & C 3; Conservative 253; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 90.

16th June 1967: Death of R.M.D. Davies (Lab, Cambridge).
Lab 357, C 250, NL & C 3; Conservative 253; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 89.

6th July 1967: Death of K. Zilliacus (Lab, Manchester, Gorton).
Lab 356, C 250, NL & C 3; Conservative 253; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 88.

22nd August 1967: Rt. Hon. H.W. Bowden (Lab, Leicester, South West) appointed Chairman, Independent Television Authority.
Lab 355, C 250, NL & C 3; Conservative 253; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 4. Lab maj. 87.

1st September 1967: Rt. Hon. T. Fraser (Lab, Hamilton) appointed Chairman, North of Scotland Hydro-Electric Board.
Lab 354, C 250, NL & C 3; Conservative 253; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 5. Lab maj. 86.

21st September 1967: Cambridge byelection returns D.W.S.S. Lane (C); Walthamstow, West byelection returns F.J. Silvester (C).
Lab 354, C 252, NL & C 3; Conservative 255; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 84.

29th September 1967: Resignation of W.L. Roots (C, Kensington, South).
Lab 354, C 251, NL & C 3; Conservative 254; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 4. Lab maj. 85.

10th October 1967: Suicide of B.F.C. Floud (Lab, Acton).
Lab 353, C 251, NL & C 3; Conservative 254; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 5. Lab maj. 84.

25th October 1967: Resignation of A.M. Crawley (C, Derbyshire, West).
Lab 353, C 250, NL & C 3; Conservative 253; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, Spkrs 3, Vac 6. Lab maj. 85.

2nd November 1967: Hamilton byelection returns Mrs. W.M. Ewing (SNP); Leicester, South-West byelection returns T.G. Boardman (C); Manchester, Gorton byelection returns K. Marks (Lab).
Lab 354, C 251, NL & C 3; Conservative 254; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 84.

5th November 1967: Death of C.J.S. Rowland (Lab, Warwickshire, Meriden).
Lab 353, C 251, NL & C 3; Conservative 254; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 4. Lab maj. 83.

16th November 1967: Rt. Hon. G.E.C. Wigg (Lab, Dudley) appointed Chairman, Horserace Betting Levy Board.
Lab 352, C 251, NL & C 3; Conservative 254; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 5. Lab maj. 82.

23rd November 1967: West Derbyshire byelection returns J.S.R. Scott-Hopkins (C).
Lab 352, C 252, NL & C 3; Conservative 255; L 12, NL & C 3, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 4. Lab maj. 81.

4th December 1967: Death of Sir J.G.S. Hobson (C, Warwickshire, Warwick and Leamington).
Lab 352, C 251, NL & C 3; Conservative 254; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 5. Lab maj. 82.

15th January 1968: Resignation of C.L. Hale (Lab, Oldham, West).
Lab 351, C 251, NL & C 3; Conservative 254; L 12, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 6. Lab maj. 81.

18th January 1968: D.L. Donnelly (Lab, Pembrokeshire) resigns Labour whip.
Lab 350, C 251, NL & C 3; Conservative 254; L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 6. Lab maj. 79.

31st January 1968: Labour whip suspended to F. Allaun, N. Atkinson, A.E. Booth, J.M.Y. Dickens, S.O. Davies, Dr. J.E.O. Dunwoody, M.M. Foot, W. Griffiths, W.W. Hamilton, E.S. Heffer, E. Hughes, P.M. Jackson, C.A. Johnson, Mrs. A.P. Kerr, R.W. Kerr, M.K. Macmillan, J.J. Mendelson, A.S. Newens, C.B.B. Norwood, S. Orme, J.T. Park, S.S. Silverman and T.H. Swain.
Lab 326, C 251, NL & C 3; Conservative 254; Ind Lab 24, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 6. Lab maj. 31.

9th February 1968: Deaths of S.S. Silverman (Lab, Nelson and Colne) and R.E. Winterbottom (Lab, Sheffield, Brightside).
Lab 325, C 251, NL & C 3; Conservative 254; Ind Lab 23, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 8. Lab maj. 31.

29th February 1968: Labour whip restored to F. Allaun, N. Atkinson, A.E. Booth, J.M.Y. Dickens, S.O. Davies, Dr. J.E.O. Dunwoody, M.M. Foot, W. Griffiths, W.W. Hamilton, E.S. Heffer, E. Hughes, P.M. Jackson, C.A. Johnson, Mrs. A.P. Kerr, R.W. Kerr, M.K. Macmillan, J.J. Mendelson, A.S. Newens, C.B.B. Norwood, S. Orme, J.T. Park and T.H. Swain.
Lab 348, C 251, NL & C 3; Conservative 254; L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 8. Lab maj. 77.

14th March 1968: Kensington, South byelection returns Sir B.M. Rhys Williams, Bt. (C).
Lab 348, C 252, NL & C 3; Conservative 255; L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 7. Lab maj. 76.

28th March 1968: Acton byelection returns K.W. Baker (C); Dudley byelection returns W.D. Williams (C); Meriden byelection returns H.K. Speed (C); Warwick and Leamington byelection returns D.G. Smith (C).
Lab 348, C 256, NL & C 3; Conservative 259; L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 72.

3rd May 1968: Death of Rt. Hon. N. Edwards (Lab, Glamorganshire, Caerphilly).
Lab 347, C 256, NL & C 3; Conservative 259; L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 4. Lab maj. 71.

11th May 1968: Death of F.J. Bellenger (Lab, Nottinghamshire, Bassetlaw).
Lab 346, C 256, NL & C 3; Conservative 259; L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 5. Lab maj. 70.

17th May 1968: Liberal Unionist group dissolves.
Lab 346, C 259, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 5. Lab maj. 70.

13th June 1968: Oldham, West byelection returns K.B. Campbell (C); Sheffield, Brightside byelection returns E. Griffiths (Lab).
Lab 347, C 260, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 70.

27th June 1968: Nelson and Colne byelection returns D.C. Waddington (C).
Lab 347, C 261, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 69.

18th July 1968: Caerphilly byelection returns A.T. Evans (Lab).
Lab 348, C 261, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 70.

25th July 1968: Resignation of Sir O.E. Crosthwaite-Eyre (C, Hampshire, New Forest).
Lab 348, C 260, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 71.

18th October 1968: Death of W.O.J. Robinson (Lab, Walthamstow, East).
Lab 347, C 260, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 70.

30th October 1968: Sir E.G.M. Fletcher (Lab, Islington East) resigns as Deputy Speaker; S. Irving (Lab, Dartford) promoted to replace him and H.P.H. Gourlay named to replace Irving.
Lab 347, C 260, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 70.

31st October 1968: Bassetlaw byelection returns J.W. Ashton (Lab).
Lab 348, C 260, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 71.

7th November 1968: New Forest byelection returns P.M.E.D. McNair-Wilson (C).
Lab 348, C 261, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 70.

10th December 1968: Death of G. Forrest (C, Mid-Ulster).
Lab 348, C 260, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 71.

7th January 1969: Death of D.W.E. Webster (C, Somerset, Weston-super-Mare).
Lab 348, C 259, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 72.

19th January 1969: Death of V.F. Yates (Lab, Birmingham, Ladywood).
Lab 347, C 259, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 4. Lab maj. 71.

6th February 1969: Resignation of Sir L.W.B. Teeling (C, Brighton, Pavilion).
Lab 347, C 258, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 5. Lab maj. 72.

19th February 1969: Death of S.T. Swingler (Lab, Newcastle-under-Lyme).
Lab 346, C 258, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 6. Lab maj. 71.

7th March 1969: Death of W.H. Loveys (C, Sussex (West), Chichester) and resignation of F.E. Noel-Baker (Lab, Swindon).
Lab 345, C 257, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 8. Lab maj. 71.

27th March 1969: Brighton, Pavilion byelection returns J. Amery (C); Walthamstow, East byelection returns R.M.C. McNair-Wilson (C); Weston-super-Mare byelection returns A.W. Wiggin (C).
Lab 345, C 260, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Spkrs 3, Vac 5. Lab maj. 68.

17th April 1969: Mid-Ulster byelection returns Miss J.B. Devlin (Unity).
Lab 345, C 260, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 4. Lab maj. 67.

22nd May 1969: Chichester byelection returns C.J. Chataway (C).
Lab 345, C 261, L 12, Ind 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 66.

27th May 1969: D.L. Donnelly (Ind, Pembrokeshire) launches Democratic Party.
Lab 345, C 261, L 12, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 66.

31st May 1969: Death of Mrs. A. Cullen (Lab, Glasgow, Gorbals).
Lab 344, C 261, L 12, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 4. Lab maj. 65.

3rd June 1969: Death of B.T. Parkin (Lab, Paddington, North).
Lab 343, C 261, L 12, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 5. Lab maj. 64.

7th June 1969: Death of Rt. Hon. G.W. Reynolds (Lab, Islington, North).
Lab 342, C 261, L 12, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 6. Lab maj. 63.

26th June 1969: Birmingham, Ladywood byelection returns W.L. Lawler (L).
Lab 342, C 261, L 13, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 5. Lab maj. 62.

8th August 1969: Death of H. Howarth (Lab, Northamptonshire, Wellingborough).
Lab 341, C 261, L 13, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 6. Lab maj. 61.

31st August 1969: Death of Sir C. Osborne (C, Lincolnshire (Lindsey), Louth).
Lab 341, C 260, L 13, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 7. Lab maj. 62.

3rd October 1969: Glasgow, Gorbals byelection returns F.P. McElhone (Lab); Islington, North byelection returns M.J. O’Halloran (Lab); Newcastle-under-Lyme byelection returns J. Golding (Lab); Paddington, North byelection returns A.C. Latham (Lab); Swindon byelection returns C.J.F. Ward (C).
Lab 345, C 261, L 13, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 65.

18th October 1969: Death of E. Hughes (Lab, Ayrshire, South Ayrshire).
Lab 344, C 261, L 13, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 64.

31st October 1969: Death of Sir G. Wills (C, Somerset, Bridgwater).
Lab 344, C 260, L 13, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 4. Lab maj. 65.

4th December 1969: Louth byelection returns J.H. Archer (C); Wellingborough byelection returns P.D. Fry (C).
Lab 344, C 262, L 13, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 63.

22nd February 1970: Death of R.G. Cooke (C, Twickenham).
Lab 344, C 261, L 13, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj. 64.

12th March 1970: Bridgwater byelection returns T.J. King (C).
Lab 344, C 262, L 13, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 63.

19th March 1970: South Ayrshire byelection returns J. Sillars (Lab).
Lab 345, C 262, L 13, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 1. Lab maj. 64.

2nd April 1970: Resignation of W.J. Owen (Lab, Morpeth).
Lab 344, C 262, L 13, DP 1, Ind C 1, PC 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3, Vac 2. Lab maj. 63.

(Parliament dissolved, 29th May 1970)

At the 1970 Election (18th June 1970):

Conservative
Labour
Liberal
Irish Unity
Independent Labour
Protestant Unionist Party
Republican Labour Party
Scottish National Party
CONSERVATIVE MAJORITY
330
288
6
2
1
1
1
1
30

29th June 1970: Rt. Hon. Dr. H.M. King (Lab, Southampton Itchen) elected as Speaker. Miss J.B. Devlin (Mid-Ulster) takes her seat as an Independent Socialist.
C 330, Lab 287, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkr 1. C maj. 31.

2nd July 1970: The Deputy Speakers were chosen (C 2).
C 328, Lab 287, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3. C maj. 29.

30th June 1970: Rt. Hon. Q.M. Hogg (C, St. Marylebone) elevated to a life Peerage (Lord Hailsham of St. Marylebone).
C 327, Lab 287, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 1, Spkrs 3. C maj. 28.

20th July 1970: Death of Rt. Hon. I.N. Macleod (C, Enfield, West).
C 326, Lab 287, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, Rep LP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 2, Spkrs 3. C maj. 27.

24th August 1970: Formation of Social Democratic and Labour Party by G. Fitt (Rep LP, Belfast, West).
C 326, Lab 287, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 2, Spkrs 3. C maj. 27.

22nd October 1970: St. Marylebone byelection returns K.W. Baker (C).
C 327, Lab 287, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 1, Spkrs 3. C maj. 28.

19th November 1970: Enfield, West byelection returns C.E. Parkinson (C).
C 328, Lab 287, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3. C maj. 29.

4th January 1971: Death of H.B. Kerby (C, Sussex (West), Arundel and Shoreham).
C 327, Lab 287, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 1, Spkrs 3. C maj. 28.

6th January 1971: Death of G. Jeger (Lab, Yorkshire (WR), Goole).
C 327, Lab 286, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 2, Spkrs 3. C maj. 29.

11th January 1971: Resignation of H.M. King (Spkr, Southampton, Itchen).
C 327, Lab 286, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 3, Spkrs 2. C maj. 29.

12th January 1971: Election of Rt. Hon. J.S.B. Lloyd (C, Cheshire, Wirral) as Speaker.
C 326, Lab 286, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 3, Spkrs 3. C maj. 28.

3rd February 1971: Resignation of W.H. Alldritt (Lab, Liverpool, Scotland).
C 326, Lab 285, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 4, Spkrs 3. C maj. 29.

18th February 1971: Death of A.M. Skeffington (Lab, Hayes and Harlington).
C 326, Lab 284, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 5, Spkrs 3. C maj. 30.

16th March 1971: Death of J.C.G. Dance (C, Worcestershire, Bromsgrove).
C 325, Lab 284, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 6, Spkrs 3. C maj. 29.

1st April 1971: Liverpool, Scotland byelection returns F. Marsden (Lab); Sussex (West), Arundel and Shoreham byelection returns R.N. Luce (C).
C 326, Lab 285, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 4, Spkrs 3. C maj. 29.

1st May 1971: Sir A.V. Harvey (C, Cheshire, Macclesfield) elevated to a life Peerage (Lord Harvey of Prestbury).
C 325, Lab 285, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 5, Spkrs 3. C maj. 28.

3rd May 1971: Rt. Hon. R.W. Marsh (Lab, Greenwich) appointed Chairman of the British Railways Board.
C 325, Lab 284, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 6, Spkrs 3. C maj. 29.

24th May 1971: Death of M. MacPherson (Lab, Stirling and Falkirk Burghs).
C 325, Lab 283, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 7, Spkrs 3. C maj. 30.

27th May 1971: Southampton, Itchen byelection returns R.C. Mitchell (Lab); Worcestershire, Bromsgrove byelection returns T.A.G. Davis (Lab); Yorkshire (WR), Goole byelection returns E.I. Marshall (Lab).
C 325, Lab 286, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 4, Spkrs 3. C maj. 27.

17th June 1971: Hayes and Harlington byelection returns N.D. Sandelson (Lab); death of J.E. MacColl (Lab, Lancashire, Widnes).
C 324, Lab 287, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 4, Spkrs 3. C maj. 25.

8th July 1971: Greenwich byelection returns N.G. Barnett (Lab).
C 324. Lab 288, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 3, Spkrs 3. C maj. 24.

16th September 1971: Stirling and Falkirk Burghs byelection returns H. Ewing (Lab).
C 324, Lab 289, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 2, Spkrs 3. C maj. 23.

23rd September 1971: Lancashire, Widnes byelection returns G.J. Oakes (Lab).
C 324, Lab 290, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Vac 1, Spkrs 3. C maj. 22.

30th September 1971: Cheshire, Macclesfield byelection returns N.R. Winterton (C).
C 325, Lab 290, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, Prot U 1, SDLP 1, SNP 1, Unity 1, Spkrs 3. C maj. 23.

30th October 1971: Formation of the Ulster Democratic Unionist Party from the Protestant Unionist Party.
C 325, Lab 290, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Spkrs 3. C maj. 23.

22nd November 1971: Election of E.L. Mallalieu (Lab, Lincolnshire (Lindsey), Brigg) as a Deputy Speaker.
C 325, Lab 289, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Spkrs 4. C maj. 24.

16th February 1972: Rt. Hon. R.J. Gunter (Lab, Southwark) resigns from Labour Party.
C 325, Lab 288, L 6, Ind Lab 2, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Spkrs 4. C maj. 24.

25th February 1972: Death of S.O. Davies (Ind Lab, Merthyr Tydfil).
C 325, Lab 288, L 6, Ind Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 1, Spkrs 4. C maj. 25.

30th March 1972: Resignation of Rt. Hon. R.J. Gunter (Ind Lab, Southwark).
C 325, Lab 288, L 6, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 2, Spkrs 4. C maj. 26.

1st April 1972: Rt. Hon. J.A. Boyd-Carpenter (C, Kingston-upon-Thames) appointed Chairman of the Civil Aviation Authority.
C 324, Lab 288, L 6, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 3, Spkrs 4. C maj. 25.

13th April 1972: Merthyr Tydfil byelection returns E. Rowlands (Lab).
C 324, Lab 289, L 6, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 2, Spkrs 4. C maj. 24.

4th May 1972: Southwark byelection returns H.G. Lamborn (Lab); Kingston-upon-Thames byelection returns N.S.H. Lamont (C).
C 325, Lab 290, L 6, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Spkrs 4. C maj. 24.

16th July 1972: Death of J. McCann (Lab, Rochdale).
C 325, Lab 289, L 6, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 1, Spkrs 4. C maj. 25.

2nd August 1972: Sir R.S. Russell (C, Wembley, South) appointed temporary additional Deputy Speaker.
C 324, Lab 289, L 6, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 2, Spkrs 5. C maj. 24.

9th August 1972: Sir R.S. Russell (Wembley, South) ceases as additional Deputy Speaker.
C 325, Lab 289, L 6, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 1, Spkrs 4. C maj. 25.

16th September 1972: Death of L.C. Curran (C, Uxbridge).
C 324, Lab 289, L 6, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 2, Spkrs 4. C maj. 24.

12th October 1972: Rt. Hon. R.C. Sharples (C, Sutton and Cheam) appointed as Governor of Bermuda.
C 323, Lab 289, L 6, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 3, Spkrs 4. C maj. 23.

16th October 1972: Resignation of D. Taverne (Lab, Lincoln) in order to seek re-election.
C 323, Lab 288, L 6, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 4, Spkrs 4. C maj. 24.

26th October 1972: Rochdale byelection returns C. Smith (L).
C 323, Lab 288, L 7, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 3, Spkrs 4. C maj. 23.

28th October 1972: Death of N. Pentland (Lab, Durham, Chester-le-Street).
C 323, Lab 287, L 7, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 4, Spkrs 4. C maj. 24.

7th December 1972: Sutton and Cheam byelection returns G.N. Tope (L); Uxbridge byelection returns J.M. Shersby (C).
C 324, Lab 287, L 8, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 2, Spkrs 4. C maj. 24.

[18th December 1972: W.S. Mills (C, Belfast, South) resigns from the Ulster Unionist Party but retains Conservative whip]

29th December 1972: Resignation of Rt. Hon. G.M. Thomson (Lab, Dundee, East).
C 324, Lab 286, L 8, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 3, Spkrs 4. C maj. 25.

1st February 1973: Death of J.T. Price (Lab, Lancashire, Westhoughton).
C 324, Lab 285, L 8, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 4, Spkrs 4. C maj. 26.

16th February 1973: Resignation of M. Foley (Lab, West Bromwich).
C 324, Lab 284, L 8, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 5, Spkrs 4. C maj. 27.

1st March 1973: Lincoln byelection returns D. Taverne (Dem Lab); Durham, Chester-le-Street byelection returns G.H. Radice (Lab); Dundee, East byelection returns G. Machin (Lab).
C 324, Lab 286, L 8, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 2, Spkrs 4. C maj. 24.

14th April 1973: Death of W. Griffiths (Lab, Manchester, Exchange).
C 324, Lab 285, L 8, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 3, Spkrs 4. C maj. 25.

29th April 1973: W.S. Mills (C, Belfast, South) joins Alliance Party of Northern Ireland.
C 323, Lab 285, L 8, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 3, Spkrs 4. C maj. 23.

21st May 1973: Death of Sir E.A.H. Legge-Bourke (C, Isle of Ely).
C 322, Lab 285, L 8, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 4, Spkrs 4. C maj. 22.

24th May 1973: West Bromwich byelection returns Miss B. Boothroyd (Lab); Lancashire, Westhoughton byelection returns R. Stott (Lab).
C 322, Lab 287, L 8, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 2, Spkrs 4. C maj. 20.

1st June 1973: Resignation of Viscount Lambton (C, Northumberland, Berwick-upon-Tweed).
C 321, Lab 287, L 8, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 3, Spkrs 4. C maj. 19.

15th June 1973: Death of Sir M. Stoddart-Scott (Yorkshire (WR), Ripon).
C 320, Lab 287, L 8, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 4, Spkrs 4. C maj. 18.

27th June 1973: Manchester Exchange byelection returns F. Hatton (Lab).
C 320, Lab 288, L 8, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 3, Spkrs 4. C maj. 17.

26th July 1973: Isle of Ely byelection returns C.R. Freud (L); Yorkshire (WR), Ripon byelection returns D. Austick (L).
C 320, Lab 288, L 10, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 1, Spkrs 4. C maj. 15.

22nd August 1973: Death of W.F.M. Maddan (C, Hove).
C 319, Lab 288, L 10, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 2, Spkrs 4. C maj. 14.

4th October 1973: Earl of Dalkeith (C, Edinburgh, North) succeeds to the Peerage (Duke of Buccleuch).
C 318, Lab 288, L 10, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 3, Spkrs 4. C maj. 13.

8th October 1973: Death of J. Rankin (Lab, Glasgow, Govan).
C 318, Lab 287, L 10, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 4, Spkrs 4. C maj. 14.

25th October 1973: Mrs. M.B. Harvie Anderson resigns as Deputy Speaker.
C 319, Lab 287, L 10, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 4, Spkrs 3. C maj. 15.

30th October 1973: E.L. Mallalieu (Lincolnshire (Lindsey), Brigg) promoted as 2nd Deputy Speaker; H.O. Murton (C, Poole) elected as 3rd Deputy Speaker.
C 318, Lab 287, L 10, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, SNP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 4, Spkrs 4. C maj. 14.

8th November 1973: Hove byelection returns Hon. T.A.D. Sainsbury (C); Northumberland, Berwick-upon-Tweed byelection returns A.J. Beith (L); Edinburgh, North byelection returns A.M. Fletcher (C); Glasgow, Govan byelection returns Mrs. M. MacDonald (SNP).
C 320, Lab 287, L 11, SNP 2, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, UDUP 1, Unity 1, Spkrs 4. C maj. 14.

18th November 1973: Death of Sir G.D.N. Nabarro (C, Worcestershire, South).
C 319, Lab 287, L 11, SNP 2, APNI 1, Dem Lab 1, Ind Soc 1, SDLP 1, UDUP 1, Unity 1, Vac 1, Spkrs 4. C maj. 13.

(Parliament dissolved, 8th February 1974)

At the February 1974 Election (28th February 1974):

Labour
Conservative
Liberal
Scottish National Party
Ulster Unionist
Vanguard Unionist Progressive Party
Plaid Cymru
Independent Labour
Lincoln Democratic Labour Association
Social Democratic and Labour Party
Ulster Democratic Unionist Party
LABOUR MINORITY
301
297
14
7
7
3
2
1
1
1
1
33

6th March 1974: Rt. Hon. Sir J.S.B. Lloyd (C, The Wirral) elected as Speaker.
Lab 301, C 296, L 14, SNP 7, UU 7, VUPP 3, PC 2, Dem Lab 1, Ind Lab 1, SDLP 1, UDUP 1, Spkr 1. Lab min. 32.

11th March 1974: Elevation of Rt. Hon. Sir F.E. Jones (Lab, Newham, Newham South) to a Life Peerage (Lord Elwyn-Jones).
Lab 300, C 296, L 14, SNP 7, UU 7, VUPP 3, PC 2, Dem Lab 1, Ind Lab 1, SDLP 1, UDUP 1, Spkr 1, Vac 1. Lab min. 33.

12th March 1974: The Deputy Speakers were chosen (C, Lab).
Lab 299, C 295, L 14, SNP 7, UU 7, VUPP 3, PC 2, Dem Lab 1, Ind Lab 1, SDLP 1, UDUP 1, Spkrs 3, Vac 1. Lab min. 33.

3rd April 1974: (Resolution of the House disregards disqualification of Dr. M.P. Winstanley (L, Hazel Grove).)

23rd May 1974: Newham, Newham South byelection returns N.J. Spearing (Lab).
Lab 300, C 295, L 14, SNP 7, UU 7, VUPP 3, PC 2, Dem Lab 1, Ind Lab 1, SDLP 1, UDUP 1, Spkrs 3. Lab min. 32.

22nd June 1974: Death of G.W. Rhodes (Lab, Newcastle-upon-Tyne, East).
Lab 299, C 295, L 14, SNP 7, UU 7, VUPP 3, PC 2, Dem Lab 1, Ind Lab 1, SDLP 1, UDUP 1, Spkrs 3, Vac 1. Lab min. 33.

9th July 1974: C.P. Mayhew (Lab, Greenwich, Woolwich East) defects from Lab to L.
Lab 298, C 295, L 15, SNP 7, UU 7, VUPP 3, PC 2, Dem Lab 1, Ind Lab 1, SDLP 1, UDUP 1, Spkrs 3, Vac 1. Lab min. 35.

9th September 1974: Death of N. McBride (Lab, Swansea, West).
Lab 297, C 295, L 15, SNP 7, UU 7, VUPP 3, PC 2, Dem Lab 1, Ind Lab 1, SDLP 1, UDUP 1, Spkrs 3, Vac 2. Lab min. 36.

(Parliament dissolved, 20th September 1974)

At the October 1974 Election (10th October 1974):

Labour
Conservative
Liberal
Scottish National Party
Ulster Unionist
Plaid Cymru
Vanguard Unionist Progressive Party
Independent Republican
Social Democratic and Labour Party
Ulster Democratic Unionist Party
LABOUR MAJORITY
319
277
13
11
6
3
3
1
1
1
3

22nd October 1974: Rt. Hon. J.S.B. Lloyd (C, The Wirral) elected as Speaker.
Lab 319, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, VUPP 3, Ind Rep 1, SDLP 1, UDUP 1, Spkr 1. Lab maj. 4.

29th October 1974: The Deputy Speakers were chosen (Lab 2, C 1).
Lab 317, C 275, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, VUPP 3, Ind Rep 1, SDLP 1, UDUP 1, Spkrs 4. Lab maj. 3.

20th March 1975: Death of W. Hamling (Lab, Greenwich, Woolwich West).
Lab 316, C 275, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, VUPP 3, Ind Rep 1, SDLP 1, UDUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj. 2.

26th June 1975: Greenwich, Woolwich West byelection returns P.J. Bottomley (C).
Lab 316, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, VUPP 3, Ind Rep 1, SDLP 1, UDUP 1, Spkrs 4. Lab maj. 1.

11th October 1975: J. Dunlop (Mid-Ulster) resigns from VUPP and joins UUUM.
Lab 316, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, VUPP 2, Ind Rep 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4. Lab maj. 1.

24th October 1975 [Rt. Hon. W. Craig (Belfast, East) expelled from UUUC]. At about this time J.A. Kilfedder (Down, North) resigns UU whip.
Lab 316, C 276, L 13, SNP 11, UU 5, PC 3, VUPP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4. Lab maj. 1.

19th November 1975: R.J. Bradford (Belfast, South) resigns from VUPP and joins UU.
Lab 316, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4. Lab maj. 1.

14th December 1975: Death of M. Edelman (Lab, Coventry, North West).
Lab 315, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj. 0.

15th January 1976: Elevation of Rt. Hon. L.R. Carr (C, Sutton, Carshalton) to a Life Peerage (Lord Carr of Hadley).
Lab 315, C 275, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj. 1.

3rd February 1976: Resignation of Rt. Hon. J.S.B. Lloyd (Cheshire, Wirral) as Speaker; election of T.G. Thomas (Cardiff, West) as new Speaker and H.O. Murton (C, Poole) as new Deputy Speaker.
Lab 315, C 274, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, Ind 1, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj. 2.

11th February 1976: Resignation of Rt. Hon. J.S.B. Lloyd (Cheshire, Wirral).
Lab 315, C 274, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab maj. 2.

4th March 1976: Coventry, North West byelection returns G. Robinson (Lab).
Lab 316, C 274, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj. 3.

11th March 1976: Sutton, Carshalton byelection returns F.N. Forman (C) and Cheshire, Wirral byelection returns D.J.F. Hunt (C).
Lab 316, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4. Lab maj. 1.

6th April 1976: Death of Rt. Hon. B.K. O'Malley (Lab, Rotherham).
Lab 315, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj. 0.

7th April 1976: Rt. Hon. J.T. Stonehouse (Walsall, North) resigns the Labour whip.
Lab 314, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, Ind 1, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 2.

14th April 1976: Rt. Hon. J.T. Stonehouse (Walsall, North) joins English National Party.
Lab 314, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, ENP 1, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 2.

4th May 1976: Death of H.J. Delargy (Lab, Thurrock).
Lab 313, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, ENP 1, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab min. 3.

24th June 1976: Rotherham byelection returns J.S. Crowther (Lab).
Lab 314, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, ENP 1, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 2.

15th July 1976: Thurrock byelection returns Dr. Oonagh A. McDonald (Lab).
Lab 315, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, ENP 1, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4. Lab min. 1.

26th July 1976: J. Sillars (Ayrshire, South) and J. Robertson (Paisley) resign Labour whip and join SCLP.
Lab 313, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, ENP 1, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4. Lab min. 5.

27th August 1976: Resignation of Rt. Hon. J.T. Stonehouse (ENP, Walsall, North).
Lab 313, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 4.

23rd September 1976: Elevation of Rt. Hon. T.F. Peart (Lab, Cumberland, Workington) to a Life Peerage (Lord Peart).
Lab 312, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab min. 5.

12th October 1976: Resignation of Rt. Hon. E.W. Short (Lab, Newcastle-upon-Tyne, Central).
Lab 311, C 276, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab min. 6.

4th November 1976: Newcastle-upon-Tyne, Central byelection returns H.L. Cowans (Lab); Walsall, North byelection returns R.G. Hodgson (C); Cumberland, Workington byelection returns R.L. Page (C).
Lab 312, C 278, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4. Lab min. 7.

12th November 1976: Resignation of D.W.S.S. Lane (C, Cambridge).
Lab 312, C 277, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 6.

2nd December 1976: Cambridge byelection returns R.V. Rhodes James (C).
Lab 312, C 278, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4. Lab min. 7.

5th January 1977: Resignations of C.S. Tugendhat (C, Cities of London and Westminster, City of London and Westminster South), Rt. Hon. R.H. Jenkins (Lab, Birmingham, Stechford), D.I. Marquand (Lab, Nottinghamshire, Ashfield).
Lab 310, C 277, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab min. 8.

19th February 1977: Death of Rt. Hon. C.A.R. Crosland (Lab, Grimsby).
Lab 309, C 277, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 4. Lab min. 9.

24th February 1977: Cities of London and Westminster, City of London and Westminster South byelection returns Hon. P.L. Brooke (C).
Lab 309, C 278, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab min. 10.

March 1977: UUUM reforms as UUUP.
Lab 309, C 278, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUP 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab min. 10.

31st March 1977: Birmingham, Stechford byelection returns A.J. Mackay (C).
Lab 309, C 279, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab min. 11.

17th April 1977: Death of Rt. Hon. P.M. Kirk (C, Essex, Saffron Walden).
Lab 309, C 278, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab min. 10.

28th April 1977: Grimsby byelection returns A.V. Mitchell (Lab); Nottinghamshire, Ashfield byelection returns T.J. Smith (C).
Lab 310, C 279, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 10.

4th May 1977: [J. Dunlop & I.R.K. Paisley expelled from UUUC.]

16th June 1977: Resignation of A.B. Walden (Lab, Birmingham, Ladywood).
Lab 309, C 279, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab min. 11.

24th June 1977: [UUUC breaks up]

7th July 1977: Essex, Saffron Walden byelection returns A.G.B. Haselhurst (C).
Lab 309, C 280, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 12.

25th July 1977: Resignation of J.H. Cordle (C, Bournemouth, East).
Lab 309, C 279, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab min. 11.

18th August 1977: Birmingham, Ladywood byelection returns E.J. Sever (Lab).
Lab 310, C 279, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 10.

8th October 1977: Rt. Hon. R.E. Prentice (Lab, Newham, Newham North East) joins C.
Lab 309, C 280, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 12.

29th October 1977: Death of Mrs. M. Miller (Lab, Redbridge, Ilford North).
Lab 308, C 280, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab min. 13.

24th November 1977: Bournemouth, East byelection returns D.A. Atkinson (C).
Lab 308, C 281, L 13, SNP 11, UU 6, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, VUPP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 14.

26th November 1977: Vanguard Unionist Progressive Party wound up; Rt. Hon. W. Craig (Belfast, East) joins Ulster Unionists.
Lab 308, C 281, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 14.

18th January 1978: Death of W.W. Small (Lab, Glasgow, Garscadden).
Lab 307, C 281, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab min. 15.

19th January 1978: Death of Sir J. Hall (C, Buckinghamshire, Wycombe).
Lab 307, C 280, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab min. 14.

22nd February 1978: Death of M. Lipton (Lab, Lambeth, Lambeth Central).
Lab 306, C 280, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 4. Lab min. 15.

2nd March 1978: Redbridge, Ilford North byelection returns V.W.H. Bendall (C).
Lab 306, C 281, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab min. 16.

23rd March 1978: Death of A. Wilson (Lab, Hamilton).
Lab 305, C 281, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 4. Lab min. 17.

6th April 1978: Resignation of Rt. Hon. Sir P.A.G. Rawlinson (C, Epsom and Ewell).
Lab 305, C 280, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 5. Lab min. 16.

13th April 1978: Glasgow, Garscadden byelection returns D.C. Dewar (Lab).
Lab 306, C 280, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 4. Lab min. 15.

20th April 1978: Lambeth, Lambeth Central byelection returns J.V. Tilley (Lab).
Lab 307, C 280, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab min. 14.

27th April 1978: Buckinghamshire, Wycombe byelection returns R.W. Whitney (C); Epsom and Ewell byelection returns A.G. Hamilton (C).
Lab 307, C 282, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 16.

16th May 1978: Death of F. Hatton (Lab, Manchester, Moss Side).
Lab 306, C 282, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab min. 17.

20th May 1978: Death of J.J. Mendelson (Lab, Yorkshire (WR), Penistone).
Lab 305, C 282, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab min. 18.

31st May 1978: Hamilton byelection returns G.I.M. Robertson (Lab).
Lab 306, C 282, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab min. 17.

24th June 1978: Death of J. Harper (Lab, Yorkshire (WR), Pontefract and Castleford).
Lab 305, C 282, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab min. 18.

13th July 1978: Manchester, Moss Side byelection returns G.M. Morton (Lab); Yorkshire (WR), Penistone byelection returns A. McKay (Lab).
Lab 307, C 282, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 16.

30th July 1978: Death of J.P. Mackintosh (Lab, Berwickshire and East Lothian).
Lab 306, C 282, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab min. 17.

26th October 1978: Berwickshire and E Lothian byelection returns J.D. Home Robertson (Lab); Yorkshire (WR), Pontefract and Castleford byelection returns G. Lofthouse (Lab); Death of A.D. Walder (C, Lancashire, Clitheroe).
Lab 308, C 281, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab min. 14.

6th November 1978: Resignation of Rt. Hon. J.E.H. Davies (C, Cheshire, Knutsford).
Lab 308, C 280, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab min. 13.

15th December 1978: Death of Rt. Hon. Sir A.J. Irvine (Lab, Liverpool, Edge Hill).
Lab 307, C 280, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab min. 14.

11th February 1979: [J.A. Kilfedder (Ind UU, Down, North) resigns membership of UU]

14th February 1979: Death of Rt. Hon. R. Maudling (C, Barnet, Chipping Barnet).
Lab 307, C 279, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 4. Lab min. 13.

1st March 1979: Cheshire, Knutsford byelection returns J. Bruce-Gardyne (C); Lancashire, Clitheroe byelection returns D.C. Waddington (C).
Lab 307, C 281, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab min. 15.

2nd March 1979: Death of T.H. Swain (Lab, Derbyshire, North East).
Lab 306, C 281, L 13, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab min. 16.

29th March 1979: Liverpool, Edge Hill byelection returns D.P.P. Alton (L).
Lab 306, C 281, L 14, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab min. 17.

30th March 1979: Death of A.M.S. Neave (C, Berkshire, Abingdon).
Lab 306, C 280, L 14, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab min. 16.

2nd April 1979: Death of Sir A.D.D. Broughton (Lab, Batley and Morley).
Lab 305, C 280, L 14, SNP 11, UU 7, PC 3, SCLP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UDUP 1, UUUM 1, Spkrs 4, Vac 4. Lab min. 17.

(Parliament dissolved, 7th April 1979)

At the 1979 Election (3rd May 1979):

Conservative
Labour
Liberal
Ulster Unionist
Ulster Democratic Unionist Party
Plaid Cymru
Scottish National Party
Independent Republican
Independent Ulster Unionist
Social Democratic and Labour Party
United Ulster Unionist Party
CONSERVATIVE MAJORITY
339
269
11
5
3
2
2
1
1
1
1
43

9th May 1979: Rt. Hon. T.G. Thomas (Lab, Cardiff West) elected as Speaker.
C 339, Lab 268, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UUUP 1, Spkr 1. C maj. 44.

15th May 1979: The Deputy Speakers chosen (C 2, Lab 1).
C 337, Lab 267, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UUUP 1, Spkrs 4. C maj. 43.

11th June 1979: Rt. Hon. N.H. Lever (Lab, Manchester, Central) elevated to the Peerage (Lord Lever of Manchester).
C 337, Lab 266, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 44.

27th September 1979: Manchester Central byelection returns R.K. Litherland (Lab).
C 337, Lab 267, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UUUP 1, Spkrs 4. C maj. 43.

24th October 1979: Resignation of G.H. Dodsworth (C, Hertfordshire, South West).
C 336, Lab 267, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind UU 1, SDLP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 42.

22nd November 1979: G. Fitt (SDLP, Belfast, West) resigns from Social Democratic and Labour Party.
C 336, Lab 267, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind Soc 1, Ind UU 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 42.

13th December 1979: Hertfordshire South West byelection returns R.L. Page (C).
C 337, Lab 267, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind Soc 1, Ind UU 1, UUUP 1, Spkrs 4. C maj. 43.

26th December 1979: Death of Sir S.J. McAdden (C, Southend, East).
C 336, Lab 267, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind Soc 1, Ind UU 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 42.

17th January 1980: Formation of Ulster Progressive Unionist Party by J.A. Kilfedder (Down, North).
C 336, Lab 267, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 42.

13th March 1980: Southend East byelection returns E.M. Taylor (C).
C 337, Lab 267, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4. C maj. 43.

(April 1980: Ulster Progressive Unionist Party renamed Ulster Popular Unionist Party)

30th April 1980: Death of T.M. McMillan (Lab, Glasgow, Central).
C 337, Lab 266, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 44.

26th June 1980: Glasgow, Central byelection returns R. MacTaggart (Lab).
C 337, Lab 267, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4. C maj. 43.

20th February 1981: R. Crawshaw [a Deputy Speaker] (Liverpool, Toxteth) and R.T. Ellis (Wrexham) resign Labour whip to sit as Social Democrats.
C 337, Lab 266, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind Soc 1, UPUP 1, SDP 1, UUUP 1, Spkrs 4. C maj. 43.

27th February 1981: R. Crawshaw resigns as Deputy Speaker. E. Armstrong (Lab) elected as Deputy Speaker.
C 337, Lab 265, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SDP 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4. C maj. 43.

2nd March 1981: Formation of Social Democratic Party. Defection of T.G. Bradley (Lab, Leicester, East), J.C. Cartwright (Lab, Greenwich, Woolwich East), J.R. Horam (Lab, Gateshead, West), R.A.R. Maclennan (Lab, Caithness and Sutherland), J.F.H. Roper (Lab, Lancashire, Farnworth), Rt. Hon. Dr. D.A.L. Owen (Lab, Plymouth, Devonport), Rt. Hon. W.T. Rodgers (Lab, Teesside, Stockton), N.D. Sandelson (Lab, Hillingdon, Hayes and Harlington), M.S. Thomas (Lab, Newcastle-upon-Tyne, East), I.W. Wrigglesworth (Lab, Tesside, Thornaby) to the party.
C 337, Lab 255, SDP 12, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Rep 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4. C maj. 43.

5th March 1981: Death of M.F. Maguire (Ind Rep, Fermanagh and South Tyrone).
C 337, Lab 255, SDP 12, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 44.

16th March 1981: C. Brocklebank-Fowler (C, Norfolk, North West) defects to SDP.
C 336, Lab 255, SDP 13, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 42.

19th March 1981: E. Lyons (Lab, Bradford, West) defects to SDP.
C 336, Lab 254, SDP 14, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 42.

9th April 1981: Fermanagh and South Tyrone byelection returns R.G. Sands (Anti-H Block).
C 336, Lab 254, SDP 14, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4. C maj. 41.

5th May 1981: Death of R.G. Sands (Anti-H Block, Fermanagh and South Tyrone).
C 336, Lab 254, SDP 14, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 42.

1st June 1981: Resignation of Sir W.T. Williams (Lab, Warrington) on appointment as a Judge of the South-Eastern Circuit.
C 336, Lab 253, SDP 14, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 43.

18th June 1981: Death of R.G. Taylor (C, Croydon, Croydon North West).
C 335, Lab 253, SDP 14, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj. 42.

4th July 1981: A.J. Wellbeloved (Lab, Bexley, Erith and Crayford) defects to SDP.
C 335, Lab 252, SDP 15, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj. 42.

16th July 1981: Warrington byelection returns E.D.H. Hoyle (Lab).
C 335, Lab 253, SDP 15, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 41.

20th August 1981: Fermanagh and South Tyrone byelection returns O.G. Carron (Anti-H Block).
C 335, Lab 253, SDP 15, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 40.

7th September 1981: M.J. O’Halloran (Lab, Islington, Islington North) defects to SDP.
C 335, Lab 252, SDP 16, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 40.

1st October 1981: Rt. Hon. J.D. Mabon (Lab, Greenock) defects to SDP; Death of Sir R.G. Page (C, Crosby).
C 334, Lab 251, SDP 17, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 39.

5th October 1981: R.C. Mitchell (Lab, Southampton, Itchen) defects to SDP.
C 334, Lab 250, SDP 18, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 39.

6th October 1981: D. Ginsburg (Lab, Dewsbury) defects to SDP.
C 334, Lab 249, SDP 19, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 39.

7th October 1981: J.A. Dunn (Lab, Liverpool, Kirkdale) and T. McNally (Lab, Stockport, South) defect to SDP.
C 334, Lab 247, SDP 21, L 11, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 39.

22nd October 1981: Croydon North West byelection returns W.H. Pitt (L).
C 334, Lab 247, SDP 21, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 38.

29th October 1981: E. Ogden (Lab, Liverpool, West Derby) defects to SDP.
C 334, Lab 246, SDP 22, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 38.

14th November 1981: Murder of Rev. R.J. Bradford (UU, Belfast, South).
C 334, Lab 246, SDP 22, L 12, UU 4, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 39.

16th November 1981: J.D. Grant (Lab, Islington, Islington Central) defects to SDP.
C 334, Lab 245, SDP 23, L 12, UU 4, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 39.

26th November 1981: Crosby byelection returns Rt. Hon. Mrs. S.V.T.B. Williams (SDP).
C 334, Lab 245, SDP 24, L 12, UU 4, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 38.

30th November 1981: G. Cunningham (Lab, Islington, Islington South and Finsbury) resigns Labour whip.
C 334, Lab 244, SDP 24, L 12, UU 4, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 38.

2nd December 1981: R.W. Brown (Lab, Hackney, Hackney South and Shoreditch) defects to SDP.
C 334, Lab 243, SDP 25, L 12, UU 4, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 38.

11th December 1981: B.L.H. Douglas-Mann (Lab, Merton, Mitcham and Morden) resigns Labour whip to sit as Independent SDP and J. Thomas (Lab, Monmouthshire, Abertillery) defects to SDP.
C 334, Lab 241, SDP 26, L 12, UU 4, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind SDP 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 38.

22nd December 1981: G.E. Hudson Davies (Lab, Glamorganshire, Caerphilly) defects to SDP.
C 334, Lab 240, SDP 27, L 12, UU 4, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind SDP 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 38.

2nd January 1982: Death of Sir T.G.D. Galbraith (C, Glasgow, Hillhead).
C 333, Lab 240, SDP 27, L 12, UU 4, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind SDP 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 37.

22nd January 1982: B.E. Magee (Lab, Waltham Forest, Leyton) resigns Labour whip.
C 333, Lab 239, SDP 27, L 12, UU 4, UDUP 3, Ind Lab 2, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind SDP 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 37.

25th January 1982: B.E. Magee (Ind Lab) takes the SDP whip. (Some sources claim that this did not occur until March 1982; this is the only firm date given)
C 333, Lab 239, SDP 28, L 12, UU 4, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind SDP 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 37.

27th February 1982: Death of R.M. Bell (C, Buckinghamshire, Beaconsfield).
C 332, Lab 239, SDP 28, L 12, UU 4, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind SDP 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj. 36.

4th March 1982: Belfast South byelection returns Rev. W.M. Smyth (UU).
C 332, Lab 239, SDP 28, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind SDP 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 35.

25th March 1982: Glasgow Hillhead byelection returns Rt. Hon. R.H. Jenkins (SDP).
C 332, Lab 239, SDP 29, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind SDP 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 34.

5th May 1982: Resignation of B.L.H. Douglas-Mann (SDP, Merton, Mitcham and Morden) in order to seek re-election.
C 332, Lab 239, SDP 29, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 35.

12th May 1982: Death of J. Dempsey (Lab, Coatbridge and Airdrie).
C 332, Lab 238, SDP 29, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj. 36.

27th May 1982: Beaconsfield byelection returns T.J. Smith (C).
C 333, Lab 238, SDP 29, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 37.

[28th May 1982: Rt. Hon. B.G. Irvine (C) resigns as Deputy Speaker. E. Armstrong (Lab) promoted to 1st Deputy Speaker; A.P. Dean (C) elected as 2nd Deputy Speaker]

3rd June 1982: Mitcham and Morden byelection returns Mrs. A.C.R. Rumbold (C).
C 334, Lab 238, SDP 29, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 38.

7th June 1982: Death of I. Davies (Lab, Glamorganshire, Gower).
C 334, Lab 237, SDP 29, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 39.

16th June 1982: G. Cunnningham (Ind Lab, Islington, Islington South and Finsbury) takes SDP whip.
C 334, Lab 237, SDP 30, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 39.

24th June 1982: Coatbridge and Airdrie byelection returns T. Clarke (Lab).
C 334, Lab 238, SDP 30, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 38.

31st July 1982: Death of J.B.L. Cadbury (C, Birmingham, Northfield).
C 333, Lab 238, SDP 30, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 37.

2nd August 1982: Rt. Hon. R.J. Mellish (Lab, Southwark, Bermondsey) resigns Labour whip.
C 333, Lab 237, SDP 30, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 37.

21st August 1982: Death of H.G. Lamborn (Lab, Southwark, Peckham).
C 333, Lab 236, SDP 30, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj. 38.

16th September 1982: Gower byelection returns G.L. Wardell (Lab).
C 333, Lab 237, SDP 30, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 37.

22nd September 1982: Death of F.P. McElhone (Lab, Glasgow, Queen’s Park).
C 333, Lab 236, SDP 30, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj. 38.

28th October 1982: Birmingham Northfield byelection returns J.F. Spellar (Lab) and Peckham byelection returns Miss H.R. Harman (Lab).
C 333, Lab 238, SDP 30, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 36.

1st November 1982: Resignation of Rt. Hon. R.J. Mellish (Ind Lab, Southwark, Southwark and Bermondsey).
C 333, Lab 238, SDP 30, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 37.

2nd December 1982: Glasgow Queen’s Park byelection returns Mrs. H.M. McElhone (Lab).
C 333, Lab 239, SDP 30, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 36.

10th February 1983: M.J. O’Halloran (SDP, Islington, Islington North) resigns SDP whip; death of M.H.A. Roberts (C, Cardiff, North-West).
C 332, Lab 239, SDP 29, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 35.

13th February 1983: Death of E.J. Fletcher (Lab, Darlington).
C 332, Lab 238, SDP 29, L 12, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj. 36.

24th February 1983: Bermondsey byelection returns S.H.W. Hughes (L).
C 332, Lab 238, SDP 29, L 13, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 35.

20th March 1983: Death of Rt. Hon. T.A. Jones (Lab, Rhondda).
C 332, Lab 237, SDP 29, L 13, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj. 36.

24th March 1983: Darlington byelection returns O. O'Brien (Lab).
C 332, Lab 238, SDP 29, L 13, UU 5, UDUP 3, PC 2, SNP 2, Anti-H Block 1, Ind Lab 1, Ind Soc 1, UPUP 1, UUUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 35.

(Parliament dissolved, 13th May 1983)

At the 1983 General Election (9th June 1983):

Conservative
Labour
Liberal
Ulster Unionist
Social Democratic Party
Ulster Democratic Unionist Party
Plaid Cymru
Scottish National Party
Social Democratic and Labour Party
Sinn Féin
Ulster Popular Unionist Party
CONSERVATIVE MAJORITY
397
209
17
11
6
3
2
2
1
1
1
144

11th June 1983: Rt. Hon. W.S.I. Whitelaw (C, Cumbria, Penrith and the Border) elevated to the Peerage (Viscount Whitelaw).
C 396, Lab 209, L 17, UU 11, SDP 6, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Vac 1. C maj. 143.

15th June 1983: B.B. Weatherill (C, Croydon North East) elected as Speaker.
C 395, Lab 209, L 17, UU 11, SDP 6, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkr 1, Vac 1. C maj. 142.

23rd June 1983: The Deputy Speakers were chosen (Lab 2, C 1).
C 394, Lab 207, L 17, UU 11, SDP 6, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 143.

28th July 1983: Penrith and the Border byelection returns D.J. Maclean (C).
C 395, Lab 207, L 17, UU 11, SDP 6, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj. 144.

19th January 1984: Resignation of Rt. Hon. E.G. Varley (Lab, Chesterfield).
C 395, Lab 206, L 17, UU 11, SDP 6, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 145.

10th February 1984: Death of I.L. Evans (Lab, Mid Glamorgan, Cynon Valley).
C 395, Lab 205, L 17, UU 11, SDP 6, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 146.

1st March 1984: Chesterfield byelection returns Rt. Hon. A.N.W. Benn (Lab).
C 395, Lab 206, L 17, UU 11, SDP 6, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 145.

6th March 1984: Death of Rt. Hon. H.C.P.J. Fraser (C, Staffordshire, Stafford).
C 394, Lab 206, L 17, UU 11, SDP 6, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 144.

10th March 1984: Death of Rt. Hon. Viscount Macmillan of Ovenden (C, Surrey, South West Surrey).
C 393, Lab 206, L 17, UU 11, SDP 6, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj. 143.

3rd May 1984: Cynon Valley byelection returns Mrs. A. Clwyd (Lab); South West Surrey byelection returns Mrs. V.H.B.M. Bottomley (C); Stafford byelection returns W.N.P. Cash (C).
C 395, Lab 207, L 17, UU 11, SDP 6, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj. 144.

6th May 1984: Death of R.B. Pink (C, Portsmouth, South).
C 394, Lab 207, L 17, UU 11, SDP 6, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 143.

14th June 1984: Portsmouth, South byelection returns M.T. Hancock (SDP).
C 394, Lab 207, L 17, UU 11, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj. 142.

12th October 1984: Death of Sir A.G. Berry (C, Enfield, Enfield Southgate).
C 393, Lab 207, L 17, UU 11, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 141.

13th December 1984: Enfield Southgate byelection returns M.D.X. Portillo (C).
C 394, Lab 207, L 17, UU 11, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj. 142.

8th May 1985: Death of T.E. Hooson (C, Powys, Brecon and Radnor).
C 393, Lab 207, L 17, UU 11, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 141.

4th July 1985: Brecon and Radnor byelection returns R.A.L. Livsey (L).
C 393, Lab 207, L 18, UU 11, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj. 140.

3rd October 1985: Death of H.L. Cowans (Lab, Tyne Bridge).
C 393, Lab 206, L 18, UU 11, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 141.

5th December 1985: Tyne Bridge byelection returns D.G. Clelland (Lab).
C 393, Lab 207, L 18, UU 11, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj. 140.

17th December 1985: Resignations of J.R. Beggs (UU, East Antrim), C. Forsythe (UU, South Antrim), J.A. Kilfedder (UPUP, North Down), Rev. R.T.W. McCrea (UDUP, Mid-Ulster), J.H. McCusker (UU, Upper Bann), K.W. Maginnis (UU, Fermanagh and South Tyrone), Rt. Hon. J.H. Molyneaux (UU, Lagan Valley), J.F. Nicholson (UU, Newry and Armagh), Rev. I.R.K. Paisley (UDUP, North Antrim), Rt. Hon. J.E. Powell (UU, South Down), P.D. Robinson (UDUP, Belfast, East), W. Ross (UU, East Londonderry), Rev. W.M. Smyth (UU, Belfast, South), Rt. Hon. J.D. Taylor (UU, Strangford), A.C. Walker (UU, Belfast, North).
C 393, Lab 207, L 18, SDP 7, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, Spkrs 4, Vac 15. C maj. 155.

10th January 1986: Death of M. Stevens (C, Hammersmith and Fulham, Fulham).
C 392, Lab 207, L 18, SDP 7, PC 2, SNP 2, SDLP 1, SF 1, Spkrs 4, Vac 16. C maj. 154.

23rd January 1986: Byelections return as follows: Belfast, East: P.D. Robinson (UDUP); Belfast, North: A.C. Walker (UU); Belfast, South: Rev. W.M. Smyth (UU); East Antrim: J.R. Beggs (UU); East Londonderry: W. Ross (UU); Fermanagh and South Tyrone: K.W. Maginnis (UU); Lagan Valley: Rt. Hon. J.H. Molyneaux (UU); Mid-Ulster: Rev. R.T.W. McCrea (UDUP); Newry and Armagh: S.F. Mallon (SDLP); North Antrim: Rev. I.R.K. Paisley (UDUP); North Down: J.A. Kilfedder (UPUP); South Antrim: C. Forsythe (UU); South Down: Rt. Hon. J.E. Powell (UU); Strangford: Rt. Hon. J.D. Taylor (UU); Upper Bann: J.H. McCusker (UU).
C 392, Lab 207, L 18, UU 10, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 139.

4th March 1986: Death of J.D. Spence (C, North Yorkshire, Ryedale).
C 391, Lab 207, L 18, UU 10, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 138.

10th April 1986: Fulham byelection returns W.R.N. Raynsford (Lab).
C 391, Lab 208, L 18, UU 10, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 137.

17th April 1986: Resignation of M.F. Parris (C, Derbyshire, West Derbyshire).
C 390, Lab 208, L 18, UU 10, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 136.

8th May 1986: Ryedale byelection returns Mrs. E.L. Shields (L) and West Derbyshire byelection returns P.A. McLoughlin (C).
C 391, Lab 208, L 19, UU 10, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj. 136.

24th June 1986: Resignation of J. Golding (Lab, Newcastle-under-Lyme).
C 391, Lab 207, L 19, UU 10, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 137.

17th July 1986: Newcastle-under-Lyme byelection returns Mrs. L. Golding (Lab).
C 391, Lab 208, L 19, UU 10, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj. 136.

1st October 1986: Resignation of R. Kilroy-Silk (Lab, Merseyside, Knowsley North).
C 391, Lab 207, L 19, UU 10, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 137.

13th November 1986: Knowsley North byelection returns G.E. Howarth (Lab).
C 391, Lab 208, L 19, UU 10, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj. 136.

22nd December 1986: Death of D.C. Penhaligon (L, Cornwall, Truro).
C 391, Lab 208, L 18, UU 10, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 137.

24th December 1986: Death of N.G. Barnett (Lab, Greenwich, Greenwich).
C 391, Lab 207, L 18, UU 10, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 138.

31st January 1987: J. Ryman (Blyth Valley) resigns from Labour Party.
C 391, Lab 206, L 18, UU 10, SDP 7, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 138.

26th February 1987: Greenwich byelection returns Mrs. R.S. Barnes (SDP).
C 391, Lab 206, L 18, UU 10, SDP 8, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 137.

12th March 1987: Truro byelection returns M.O.J. Taylor (L).
C 391, Lab 206, L 19, UU 10, SDP 8, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj. 136.

20th April 1987: Death of H.P.H. Gourlay (Lab, Fife, Kirkcaldy).
C 391, Lab 205, L 19, UU 10, SDP 8, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj. 137.

26th April 1987: Death of Rt. Hon. J.E. Silkin (Lab, Lewisham, Lewisham Deptford).
C 391, Lab 204, L 19, UU 10, SDP 8, UDUP 3, PC 2, SDLP 2, SNP 2, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj. 138.

(Parliament dissolved, 18th May 1987)

At the 1987 General Election (10th June 1987):

Conservative
Labour
Liberal
Ulster Unionist
Social Democratic Party
Plaid Cymru
Scottish National Party
Social Democratic and Labour Party
Ulster Democratic Unionist Party
Sinn Féin
Ulster Popular Unionist Party
CONSERVATIVE MAJORITY
376
229
17
9
5
3
3
3
3
1
1
102

17th June 1987: Rt. Hon. B.B. Weatherill (C, Croydon North East) elected as Speaker.
C 375, Lab 229, L 17, UU 9, SDP 5, PC 3, SDLP 3, SNP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkr 1. C maj 101.

25th June 1987: The Deputy Speakers were chosen (Lab 2, C 1).
C 374, Lab 227, L 17, UU 9, SDP 5, PC 3, SDLP 3, SNP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 102.

19th March 1988: Formation of Social and Liberal Democrats.
C 374, Lab 227, SLD 19, UU 9, PC 3, SDLP 3, SDP 3, SNP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 102.

18th May 1988: Death of Sir B.M. Rhys Williams, Bt. (C, Kensington and Chelsea, Kensington).
C 373, Lab 227, SLD 19, UU 9, PC 3, SDLP 3, SDP 3, SNP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 101.

19th May 1988: Labour Party suspends whip to R.D.M. Brown (Edinburgh, Leith).
C 373, Lab 226, SLD 19, UU 9, PC 3, SDLP 3, SDP 3, SNP 3, UDUP 3, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 101.

14th July 1988: Kensington byelection returns J.D. Fishburn (C).
C 374, Lab 226, SLD 19, UU 9, PC 3, SDLP 3, SDP 3, SNP 3, UDUP 3, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 102.

19th August 1988: Labour whip restored to R.D.M. Brown (Edinburgh, Leith).
C 374, Lab 227, SLD 19, UU 9, PC 3, SDLP 3, SDP 3, SNP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 102.

17th September 1988: Death of Sir J.A. Biggs-Davison (C, Essex, Epping Forest).
C 373, Lab 227, SLD 19, UU 9, PC 3, SDLP 3, SDP 3, SNP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 101.

18th October 1988: Resignation of Rt. Hon. B. Millan (Lab, Glasgow, Govan).
C 373, Lab 226, SLD 19, UU 9, PC 3, SDLP 3, SDP 3, SNP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 102.

10th November 1988: Glasgow Govan byelection returns J. Sillars (SNP).
C 373, Lab 226, SLD 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 101.

13th December 1988: Death of B.T. John (Lab, Mid Glamorgan, Pontypridd).
C 373, Lab 225, SLD 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 102.

15th December 1988: Epping Forest byelection returns S.J. Norris (C).
C 374, Lab 225, SLD 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 103.

31st December 1988: Resignation of Rt. Hon. L. Brittan (C, North Yorkshire, Richmond (Yorkshire)).
C 373, Lab 225, SLD 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 102.

22nd February 1989: Death of Sir H.R. Gower (C, South Glamorgan, Vale of Glamorgan).
C 372, Lab 225, SLD 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj 101.

23rd February 1989: Richmond (Yorkshire) byelection returns W.J. Hague (C) and Pontypridd byelection returns K.S. Howells (Lab).
C 373, Lab 226, SLD 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 101.

23rd March 1989: Death of R. MacTaggart (Lab, Glasgow, Central).
C 373, Lab 225, SLD 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 102.

4th May 1989: Vale of Glamorgan byelection returns J.W.P. Smith (Lab).
C 373, Lab 226, SLD 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 102.

18th May 1989: Resignation of S.K. Holland (Lab, Lambeth, Vauxhall).
C 373, Lab 225, SLD 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 103.

15th June 1989: Vauxhall byelection returns Ms. C.L. Hoey (Lab) and Glasgow Central byelection returns M.G. Watson (Lab).
C 373, Lab 227, SLD 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 100.

16th October 1989: Social and Liberal Democrats retitled as Liberal Democrats.
C 373, Lab 227, L Dem 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 100.

19th December 1989: Death of B.J. Heddle (C, Staffordshire, Mid Staffordshire).
C 372, Lab 227, L Dem 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 99.

11th February 1990: Death of J.H. McCusker (UU, Upper Bann).
C 372, Lab 227, L Dem 19, UU 8, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 100.

21st February 1990: Death of A. Roberts (Lab, Bootle).
C 372, Lab 226, L Dem 19, UU 8, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj 101.

14th March 1990: R.G. Douglas (Fife, Dunfermline West) resigns Labour whip.
C 372, Lab 225, L Dem 19, UU 8, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj 101.

22nd March 1990: Mid Staffordshire byelection returns Mrs. S.L. Heal (Lab).
C 372, Lab 226, L Dem 19, UU 8, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 100.

17th May 1990: Upper Bann byelection returns W.D. Trimble (UU).
C 372, Lab 226, L Dem 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 99.

24th May 1990: Bootle byelection returns M. Carr (Lab).
C 372, Lab 227, L Dem 19, UU 9, SNP 4, PC 3, SDLP 3, SDP 3, UDUP 3, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 98.

3rd June 1990: Dissolution of Social Democratic Party.
C 372, Lab 227, L Dem 19, UU 9, SNP 4, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 98.

25th June 1990: Death of S.F. Hughes (Lab, Merseyside, Knowsley South).
C 372, Lab 226, L Dem 19, UU 9, SNP 4, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 99.

20th July 1990: Death of M. Carr (Lab, Bootle).
C 372, Lab 225, L Dem 19, UU 9, SNP 4, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 100.

30th July 1990: Death of I.R.E. Gow (C, Eastbourne).
C 371, Lab 225, L Dem 19, UU 9, SNP 4, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj 99.

6th August 1990: Death of C.P. Wall (Lab, Bradford, North).
C 371, Lab 224, L Dem 19, UU 9, SNP 4, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 4. C maj 100.

5th September 1990: Death of A.S. Adams (Lab, Paisley, North).
C 371, Lab 223, L Dem 19, UU 9, SNP 4, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 5. C maj 101.

27th September 1990: Knowsley South byelection returns E. O'Hara (Lab).
C 371, Lab 224, L Dem 19, UU 9, SNP 4, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, Ind Lab 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 4. C maj 100.

4th October 1990: R.G. Douglas (Fife, Dunfermline West) accepts Scottish National Party whip.
C 371, Lab 224, L Dem 19, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 4. C maj 100.

18th October 1990: Eastbourne byelection returns D.F. Bellotti (L Dem).
C 371, Lab 224, L Dem 20, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj 99.

23rd October 1990: Death of N.F. Buchan (Paisley, South).
C 371, Lab 223, L Dem 20, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 4. C maj 100.

8th November 1990: Bootle byelection returns J.E. Benton (Lab) and Bradford North byelection returns T.H. Rooney (Lab).
C 371, Lab 225, L Dem 20, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 98.

29th November 1990: Paisley North byelection returns Mrs. K. Adams (Lab) and Paisley South byelection returns N.F. Buchan (Lab); Elevation to the Peerage of Rt. Hon. D.C. Waddington (C, Lancashire, Ribble Valley).
C 370, Lab 227, L Dem 20, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 95.

14th January 1991: Death of D.R. Coleman (Lab, West Glamorgan, Neath).
C 370, Lab 226, L Dem 20, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 96.

7th March 1991: Ribble Valley byelection returns M. Carr (L Dem).
C 370, Lab 226, L Dem 21, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 95.

29th March 1991: Death of Sir J. Stradling Thomas (C, Gwent, Monmouth).
C 369, Lab 226, L Dem 21, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 94.

4th April 1991: Neath byelection returns P.G. Hain (Lab).
C 369, Lab 227, L Dem 21, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 93.

16th May 1991: Monmouth byelection returns H.W.E. Edwards (Lab).
C 369, Lab 228, L Dem 21, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 92.

27th May 1991: Death of E.S. Heffer (Lab, Liverpool, Walton).
C 369, Lab 227, L Dem 21, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 93.

4th July 1991: Liverpool Walton byelection returns P. Kilfoyle (Lab).
C 369, Lab 228, L Dem 21, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 92.

29th August 1991: Death of Rt. Hon. A.L. Buchanan Smith (C, Grampian, Kincardine and Deeside).
C 368, Lab 228, L Dem 21, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 91.

14th September 1991: Death of G.J. Buckley (Lab, West Yorkshire, Hemsworth).
C 368, Lab 227, L Dem 21, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 92.

20th September 1991: Death of J.R. Holt (C, Cleveland, Langbaurgh).
C 367, Lab 227, L Dem 21, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj 91.

25th September 1991: Labour Party suspends whip to D.J. Nellist (Coventry, South East) and T. Fields (Liverpool, Broadgreen).
C 367, Lab 225, L Dem 21, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, Ind Lab 2, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj 91.

7th November 1991: Langbaurgh byelection returns A. Kumar (Lab), Hemsworth byelection returns D.A. Enright (Lab), Kincardine and Deeside byelection returns N.R. Stephen (L Dem).
C 367, Lab 227, L Dem 22, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, Ind Lab 2, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 88.

[5th December 1991: T. Fields (Liverpool, Broadgreen) expelled from Labour Party.]

[7th December 1991: D.J. Nellist (Coventry, South East) expelled from Labour Party.]

13th March 1992: Conservative whip withdrawn from J.E.D.D. Browne (Hampshire, Winchester).
C 366, Lab 227, L Dem 22, UU 9, SNP 5, Ind SD 3, PC 3, SDLP 3, UDUP 3, Ind Lab 2, Ind C 1, SF 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 86.

(Parliament dissolved, 16th March 1992)

At the 1992 Election (9th April 1992):

Conservative
Labour
Liberal Democrat
Ulster Unionist
Plaid Cymru
Social Democratic and Labour Party
Scottish National Party
Ulster Democratic Unionist Party
Ulster Popular Unionist Party
CONSERVATIVE MAJORITY
336
271
20
9
4
4
3
3
1
21

27th April 1992: Miss B. Boothroyd (Lab, West Bromwich West) elected as Speaker.
C 336, Lab 270, L Dem 20, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, UPUP 1, Spkr 1. C maj 22.

6th May 1992: The Deputy Speakers were chosen (C 2, Lab 1).
C 334, Lab 269, L Dem 20, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 21.

19th February 1993: Death of Mrs. S.J. Chaplin (C, Berkshire, Newbury).
C 333, Lab 269, L Dem 20, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 20.

6th May 1993: Newbury byelection returns D.D. Rendel (L Dem).
C 333, Lab 269, L Dem 21, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 19.

12th May 1993: Death of R.J. Adley (C, Dorset, Christchurch).
C 332, Lab 269, L Dem 21, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 18.

23rd July 1993: R.W.S. Allason (C, Torbay) has Conservative whip suspended.
C 331, Lab 269, L Dem 21, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 16.

29th July 1993: Christchurch byelection returns Mrs. D.M. Maddock (L Dem).
C 331, Lab 269, L Dem 22, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 15.

25th January 1994: Death of J. Boyce (Lab, Rotherham).
C 331, Lab 268, L Dem 22, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 16.

1st February 1994: Death of Ms. J. Richardson (Lab, Barking and Dagenham, Barking).
C 331, Lab 267, L Dem 22, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 17.

7th February 1994: Death of S.D.W. Milligan (C, Eastleigh).
C 330, Lab 267, L Dem 22, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj 16.

28th February 1994: Death of R. Leighton (Lab, Newham, Newham North East).
C 330, Lab 266, L Dem 22, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 4. C maj 17.

12th April 1994: Death of G.R. Cryer (Lab, Bradford, South).
C 330, Lab 265, L Dem 22, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 5. C maj 18.

5th May 1994: Rotherham byelection returns D. MacShane (Lab).
C 330, Lab 266, L Dem 22, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 4. C maj 17.

12th May 1994: Death of Rt. Hon. J. Smith (Lab, Monklands, East).
C 330, Lab 265, L Dem 22, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 5. C maj 18.

16th May 1994: Resignation of B.C. Gould (Lab, Barking and Dagenham, Dagenham).
C 330, Lab 264, L Dem 22, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 6. C maj 19.

9th June 1994: Byelections in five seats: Barking - Mrs. M.E. Hodge (Lab), Bradford South - G. Sutcliffe (Lab), Dagenham - Mrs. J.A. Church (Lab), Eastleigh - D.W.G. Chidgey (L Dem), Newham North East - S.C. Timms (Lab).
C 330, Lab 268, L Dem 23, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 14.

30th June 1994: Byelection in Monklands East returns Mrs. H.L. Liddell (Lab).
C 330, Lab 269, L Dem 23, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 13.

28th July 1994: R.W.S. Allason readmitted to the Conservative whip.
C 331, Lab 269, L Dem 23, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, UPUP 1, Spkrs 4. C maj 15.

12th October 1994: Death of Dr. J.G. Blackburn (C, Dudley, West).
C 330, Lab 269, L Dem 23, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 14.

29th November 1994: Eight MPs have Conservative Whip suspended (N.W. Budgen, M.R.H. Carttiss, C.J.F. Gill, Mrs. T.E. Gorman, A.R. Marlow, R.C.S. Shepherd, Sir E.M. Taylor, J.A.D. Wilkinson). Sir R.B.F.S. Body resigns Conservative whip.
C 321, Lab 269, L Dem 23, Ind C 9, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C min 4.

15th December 1994: Dudley West byelection returns I.P. Pearson (Lab).
C 321, Lab 270, L Dem 23, Ind C 9, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, UPUP 1, Spkrs 4. C min 5.

20th January 1995: Resignation of Rt. Hon. N.G. Kinnock (Lab, Gwent, Islwyn).
C 321, Lab 269, L Dem 23, Ind C 9, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C min 4.

16th February 1995: Islwyn byelection returns J.D. Touhig (Lab).
C 321, Lab 270, L Dem 23, Ind C 9, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, UPUP 1, Spkrs 4. C min 5.

19th February 1995: Death of Sir N.H. Fairbain (C, Tayside, Perth and Kinross).
C 320, Lab 270, L Dem 23, Ind C 9, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, UPUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C min 6.

20th March 1995: Death of Sir J.A. Kilfedder (UPUP, North Down).
C 320, Lab 270, L Dem 23, Ind C 9, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Spkrs 4, Vac 2. C min 5.

24th April 1995: Readmission of eight Conservative MPs deprived of the whip.
C 328, Lab 270, L Dem 23, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 11.

17th May 1995: Death of G.K. Dickens (C, Greater Manchester, Littleborough and Saddleworth).
C 327, Lab 270, L Dem 23, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 3, UDUP 3, Ind C 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj 10.

25th May 1995: Byelection in Perth and Kinross returns Miss R. Cunningham (SNP).
C 327, Lab 270, L Dem 23, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, Ind C 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 9.

15th June 1995: Byelection in North Down returns R.L. McCartney (Ind UU).
C 327, Lab 270, L Dem 23, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, Ind C 1, Ind UU 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 8.

25th July 1995: Byelection in Littleborough and Saddleworth returns C.G. Davies (L Dem).
C 327, Lab 270, L Dem 24, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, Ind C 1, Ind UU 1, Spkrs 4. C maj 7.

8th October 1995: A.T. Howarth (Warwickshire, Stratford-upon-Avon) defects from C to Lab.
C 326, Lab 271, L Dem 24, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, Ind C 1, Ind UU 1, Spkrs 4. C maj 5.

31st October 1995: Death of D.A. Enright (Lab, West Yorkshire, Hemsworth).
C 326, Lab 270, L Dem 24, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, Ind C 1, Ind UU 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 6.

12th December 1995: Death of Sir D.L. Lightbown (C, Staffordshire, South East Staffordshire).
C 325, Lab 270, L Dem 24, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, Ind C 1, Ind UU 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 5.

30th December 1995: Miss E.H. Nicholson (Devon, Torridge and West Devon) defects from C to L Dem.
C 324, Lab 270, L Dem 25, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, Ind C 1, Ind UU 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 3.

17th January 1996: Sir R.B.F.S. Body readmitted to the Conservative whip.
C 325, Lab 270, L Dem 25, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, Ind UU 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 5.

1st February 1996: Byelection in Hemsworth returns J.H. Trickett (Lab).
C 325, Lab 271, L Dem 25, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, Ind UU 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 4.

24th February 1996: P.G. Thurnham resigns Conservative Whip.
C 324, Lab 271, L Dem 25, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, Ind 1, Ind UU 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 2.

11th April 1996: Byelection in South East Staffordshire returns B.D. Jenkins (Lab). At around this time R.L. McCartney (Ind UU, North Down) forms the United Kingdom Unionist Party.
C 324, Lab 272, L Dem 25, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, Ind 1, UKUP 1, Spkrs 4. C maj 1.

11th October 1996: Death of T. Patchett (Lab, Barnsley, East).
C 324, Lab 271, L Dem 25, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, Ind 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 2.

12th October 1996: P.G. Thurnham accepts Liberal Democrat Whip.
C 324, Lab 271, L Dem 26, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 2.

2nd November 1996: Death of G.B. Porter (C, Merseyside, Wirral South).
C 323, Lab 271, L Dem 26, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C maj 1.

(6th December 1996: Sir J.M. Gorst (C, Barnet, Hendon North) announces he will no longer accept the Conservative whip as binding - rescinded January 1997)

12th December 1996: Byelection in Barnsley, East returns J. Ennis (Lab).
C 323, Lab 272, L Dem 26, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. C maj 0.

16th January 1997: Death of I.C. Mills (C, West Midlands, Meriden).
C 322, Lab 272, L Dem 26, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C min 1.

20th January 1997: Death of M. Redmond (Lab, South Yorkshire, Don Valley).
C 322, Lab 271, L Dem 26, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 3. C maj 0.

27th February 1997: Byelection in Merseyside, Wirral South returns J.K. Chapman (Lab).
C 322, Lab 272, L Dem 26, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 2. C min 1.

8th March 1997: Sir G.A. Gardiner (Reigate) defects from C to RP.
C 321, Lab 272, L Dem 26, UU 9, PC 4, SDLP 4, SNP 4, UDUP 3, UKUP 1, RP 1, Spkrs 4, Vac 2. C min 3.

(Parliament dissolved, 8th April 1997)

At the 1997 Election (1st May 1997):

Labour
Conservative
Liberal Democrat
Ulster Unionist
Scottish National Party
Plaid Cymru
Social Democratic and Labour Party
Sinn Féin
Ulster Democratic Unionist Party
Independent
United Kingdom Unionist Party
LABOUR MAJORITY
419
165
46
10
6
4
3
2
2
1
1
179

7th May 1997: Rt. Hon. Miss B. Boothroyd (Lab, West Bromwich West) elected as Speaker.
Lab 418, C 165, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind 1, UKUP 1, Spkr 1. Lab maj 178.

8th May 1997: Death of Sir J.M. Shersby (C, Hillingdon, Uxbridge).
Lab 418, C 164, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind 1, UKUP 1, Spkr 1, Vac 1. Lab maj 179.

14th May 1997: The Deputy Speakers were chosen (C 2, Lab 1).
Lab 417, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 180.

25th July 1997: Death of G.J. McMaster (Lab, Paisley, South).
Lab 416, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 179.

31st July 1997: Byelection in Hillingdon, Uxbridge returns A.J. Randall (C).
Lab 416, C 163, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 178.

6th October 1997: Election of M. Oaten (L Dem) for Winchester declared void.
Lab 416, C 163, L Dem 45, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 179.

27th October 1997: Resignation of P.R.G. Merchant (C, Bromley, Beckenham).
Lab 416, C 162, L Dem 45, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab maj 180.

6th November 1997: Byelection in Paisley, South returns D.G. Alexander (Lab).
Lab 417, C 162, L Dem 45, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 181.

20th November 1997: Byelection in Bromley, Beckenham returns Mrs. J.A.H. Lait (C), and byelection in Hampshire, Winchester returns M. Oaten (L Dem).
Lab 417, C 163, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind 1, UKUP 1, Spkrs 4. Lab maj 179.

21st November 1997: Conservative whip removed from P. Temple-Morris (Hereford and Worcester, Leominster), who resigns from Conservative Party.
Lab 417, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind 1, Ind C 1, UKUP 1, Spkrs 4. Lab maj 179.

21st June 1998: P. Temple-Morris (Ind C, Hereford and Worcester, Leominster) accepts Labour whip.
Lab 418, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind 1, UKUP 1, Spkrs 4. Lab maj 181.

9th September 1998: T. Graham (Strathclyde, West Renfrewshire) expelled from Labour Party.
Lab 417, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind 1, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4. Lab maj 179.

19th March 1999: Disqualification of Mrs. F.E.A. Jones (Lab, Nottinghamshire, Newark).
Lab 416, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind 1, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 178.

26th March 1999: D.A. Canavan (Central, Falkirk West) expelled from Labour Party.
Lab 415, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 176.

29th April 1999: Divisional Court orders reinstatement of Mrs. F.E.A. Jones (Lab, Nottinghamshire, Newark).
Lab 416, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4. Lab maj 177.

9th May 1999: Death of Rt. Hon. D.J. Fatchett (Lab, Leeds, Central).
Lab 415, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 176.

10th June 1999: Byelection in Leeds, Central returns Hon. H.J.W. Benn (Lab).
Lab 416, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4. Lab maj 177.

28th June 1999: Resignation of Rt. Hon. Sir A.R. Goodlad (C, Cheshire, Eddisbury).
Lab 416, C 161, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 178.

22nd July 1999: Byelection in Cheshire, Eddisbury returns S.R. O'Brien (C).
Lab 416, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4. Lab maj 177.

9th August 1999: Death of R. Stott (Lab, Greater Manchester, Wigan).
Lab 415, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 176.

24th August 1999: Elevation of Rt. Hon. G.I.M. Robertson (Lab, Hamilton, South) to a Life Peerage (Lord Robertson of Port Ellen).
Lab 414, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 175.

5th September 1999: Death of Rt. Hon. A.K.M. Clark (C, Kensington and Chelsea, Kensington and Chelsea).
Lab 414, C 161, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab maj 176.

23rd September 1999: Hamilton South byelection returns B. Tynan (Lab) and Wigan byelection returns N. Turner (Lab).
Lab 416, C 161, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 178.

25th November 1999: Kensington and Chelsea byelection returns Rt. Hon. M.D.X. Portillo (C).
Lab 416, C 162, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4. Lab maj 177.

18th December 1999: S.A. Woodward (Oxfordshire, Witney) defects from C to Lab.
Lab 417, C 161, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4. Lab maj 179.

10th January 2000: Resignation of C.G. Dafis (PC, Dyfed, Ceredigion).
Lab 417, C 161, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 3, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 180.

3rd February 2000: Ceredigion byelection returns S. Thomas (PC).
Lab 417, C 161, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4. Lab maj 179.

24th February 2000: Death of M.K.B. Colvin (C, Hampshire, Romsey).
Lab 417, C 160, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, SDLP 3, Ind 2, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 180.

6th March 2000: Labour Party suspends whip to K.R. Livingstone (Brent, Brent East).
Lab 416, C 160, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, Ind 3, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 178.

[3rd April 2000: K.R. Livingstone expelled from the Labour Party]

8th April 2000: Death of B.A.M. Grant (Lab, Haringey, Tottenham).
Lab 415, C 160, L Dem 46, UU 10, SNP 6, PC 4, Ind 3, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 177.

27th April 2000: Death of C. Forsythe (UU, South Antrim).
Lab 415, C 160, L Dem 46, UU 9, SNP 6, PC 4, Ind 3, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab maj 178.

4th May 2000: Romsey byelection returns Mrs. S.J. Gidley (L Dem).
Lab 415, C 160, L Dem 47, UU 9, SNP 6, PC 4, Ind 3, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 177.

22nd June 2000: Tottenham byelection returns D.L. Lammy (Lab).
Lab 416, C 160, L Dem 47, UU 9, SNP 6, PC 4, Ind 3, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 178.

2nd September 2000: Death of Mrs. A. Wise (Lab, Preston).
Lab 415, C 160, L Dem 47, UU 9, SNP 6, PC 4, Ind 3, SDLP 3, SF 2, UDUP 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 177.

21st September 2000: South Antrim byelection returns Rev. R.T.W. McCrea (UDUP).
Lab 415, C 160, L Dem 47, UU 9, SNP 6, PC 4, Ind 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 176.

11th October 2000: Death of Rt. Hon. D.C. Dewar (Lab, Glasgow, Anniesland).
Lab 414, C 160, L Dem 47, UU 9, SNP 6, PC 4, Ind 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 175.

23rd October 2000: Resignation of Rt. Hon. Miss B. Boothroyd (Spkr, West Bromwich, West) and election of M.J. Martin as Speaker.
Lab 414, C 160, L Dem 47, UU 9, SNP 6, PC 4, Ind 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 3, Vac 3. Lab maj 175.

2nd November 2000: Election of Mrs. S.L. Heal (Lab, Halesowen and Rowley Regis) as Deputy Speaker.
Lab 413, C 160, L Dem 47, UU 9, SNP 6, PC 4, Ind 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab maj 174.

21st November 2000: Resignation of D.A. Canavan (Ind, Central, Falkirk West).
Lab 413, C 160, L Dem 47, UU 9, SNP 6, PC 4, SDLP 3, UDUP 3, Ind 2, SF 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 4. Lab maj 175.

23rd November 2000: Preston byelection returns M.P. Hendrick (Lab), West Bromwich, West byelection returns A.E. Bailey (Lab), and Glasgow, Anniesland byelection returns J. Robertson (Lab).
Lab 416, C 160, L Dem 47, UU 9, SNP 6, PC 4, SDLP 3, UDUP 3, Ind 2, SF 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 178.

21st December 2000: Falkirk West byelection returns E. Joyce (Lab).
Lab 417, C 160, L Dem 47, UU 9, SNP 6, PC 4, SDLP 3, UDUP 3, Ind 2, SF 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4. Lab maj 179.

11th April 2001: Conservative whip removed from C.F. Wardle (East Sussex, Bexhill and Battle).
Lab 417, C 159, L Dem 47, UU 9, SNP 6, PC 4, Ind 3, SDLP 3, UDUP 3, SF 2, Ind Lab 1, UKUP 1, Spkrs 4. Lab maj 179.

(Parliament dissolved, 14th May 2001)

At the 2001 Election (7th June 2001):

Labour
Conservative
Liberal Democrat
Ulster Unionist
Scottish National Party
Ulster Democratic Unionist Party
Plaid Cymru
Sinn Féin
Social Democratic and Labour Party
Independent
LABOUR MAJORITY
413
166
52
6
5
5
4
4
3
1
167

13th June 2001: Rt. Hon. M.J. Martin (Lab, Glasgow Springburn) elected as Speaker.
Lab 412, C 166, L Dem 52, UU 6, SNP 5, UDUP 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Spkr 1. Lab maj 166.

20th June 2001: The Deputy Speakers were chosen (C 2, Lab 1).
Lab 411, C 164, L Dem 52, UU 6, SNP 5, UDUP 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Spkrs 4. Lab maj 167.

15th October 2001: Death of J.C. Cann (Lab, Ipswich).
Lab 410, C 164, L Dem 52, UU 6, SNP 5, UDUP 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 166.

22nd November 2001: Ipswich byelection returns C.D. Mole (Lab).
Lab 411, C 164, L Dem 52, UU 6, SNP 5, UDUP 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Spkrs 4. Lab maj 167.

8th December 2001: Death of Sir R. Powell (Lab, Mid Glamorgan, Ogmore).
Lab 410, C 164, L Dem 52, UU 6, SNP 5, UDUP 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 166.

10th December 2001: P.W.B. Marsden (Shropshire, Shrewsbury and Atcham) defects from Lab to L Dem.
Lab 409, C 164, L Dem 53, UU 6, SNP 5, UDUP 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 164.

14th February 2002: Ogmore byelection returns I.H. Irranca-Davies (Lab).
Lab 410, C 164, L Dem 53, UU 6, SNP 5, UDUP 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Spkrs 4. Lab maj 165.

2nd October 2002: A.R.F.E. Hunter (Hampshire, Basingstoke) resigns Conservative whip.
Lab 410, C 163, L Dem 53, UU 6, SNP 5, UDUP 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 4. Lab maj 165.

18th June 2003: Death of P.A. Daisley (Lab, Brent, Brent East).
Lab 409, C 163, L Dem 53, UU 6, SNP 5, UDUP 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 164.

23rd June 2003: D.W.B. Burnside (South Antrim), J.M. Donaldson (Lagan Valley) and Rev. W.M. Smyth (Belfast, South) resign Ulster Unionist whip.
Lab 409, C 163, L Dem 53, SNP 5, UDUP 5, PC 4, SF 4, Ind UU 3, SDLP 3, UU 3, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 164.

18th September 2003: Brent East byelection returns Miss S.L. Teather (L Dem).
Lab 409, C 163, L Dem 54, SNP 5, UDUP 5, PC 4, SF 4, Ind UU 3, SDLP 3, UU 3, Ind 1, Ind C 1, Spkrs 4. Lab maj 163.

23rd October 2003: G. Galloway (Glasgow, Kelvin) expelled from the Labour Party.
Lab 408, C 163, L Dem 54, SNP 5, UDUP 5, PC 4, SF 4, Ind UU 3, SDLP 3, UU 3, Ind 1, Ind C 1, Ind Lab 1, Spkrs 4. Lab maj 161.

[18th December 2003: J.M. Donaldson (Lagan Valley) resigns from Ulster Unionist Party]

5th January 2004: J.M. Donaldson (Lagan Valley) accepts Ulster Democratic Unionist Party whip.
Lab 408, C 163, L Dem 54, UDUP 6, SNP 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, UU 3, Ind UU 2, Ind 1, Ind C 1, Ind Lab 1, Spkrs 4. Lab maj 161.

9th January 2004: D.W.B. Burnside (South Antrim) and Rev. W.M. Smyth (Belfast, South) accept Ulster Unionist Party whip.
Lab 408, C 163, L Dem 54, UDUP 6, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Ind C 1, Ind Lab 1, Spkrs 4. Lab maj 161.

25th January 2004: G. Galloway (Ind Lab) forms RESPECT - the Unity Coalition.
Lab 408, C 163, L Dem 54, UDUP 6, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Ind C 1, RU 1, Spkrs 4. Lab maj 161.

25th February 2004: Conservative Party whip withdrawn from Mrs. J.A. Winterton (Cheshire, Congleton).
Lab 408, C 162, L Dem 54, UDUP 6, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind C 2, Ind 1, RU 1, Spkrs 4. Lab maj 161.

31st March 2004: Conservative Party whip restored to Mrs. J.A. Winterton (Cheshire, Congleton).
Lab 408, C 163, L Dem 54, UDUP 6, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Ind C 1, RU 1, Spkrs 4. Lab maj 161.

27th May 2004: Death of J. Marshall (Lab, Leicester, South).
Lab 407, C 163, L Dem 54, UDUP 6, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Ind C 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 160.

22nd June 2004: Resignation of Rt. Hon. T.A.G. Davis (Lab, Birmingham, Hodge Hill) on election as Secretary General of the Council of Europe.
Lab 406, C 163, L Dem 54, UDUP 6, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Ind C 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 159.

15th July 2004: Birmingham Hodge Hill byelection returns L.D. Byrne (Lab) and Leicester South byelection returns P.S. Gill (L Dem).
Lab 407, C 163, L Dem 55, UDUP 6, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Ind C 1, RU 1, Spkrs 4. Lab maj 159.

8th September 2004: Resignation of Rt. Hon. P.B. Mandelson (Lab, Hartlepool).
Lab 406, C 163, L Dem 55, UDUP 6, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Ind C 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 158.

30th September 2004: Hartlepool byelection returns I.D. Wright (Lab).
Lab 407, C 163, L Dem 55, UDUP 6, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, Ind C 1, RU 1, Spkrs 4. Lab maj 159.

10th December 2004: A.R.F.E. Hunter (Ind C) accepts UDUP whip.
Lab 407, C 163, L Dem 55, UDUP 7, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, RU 1, Spkrs 4. Lab maj 159.

15th January 2005: R.V. Jackson (Wantage) defects from C to Lab.
Lab 408, C 162, L Dem 55, UDUP 7, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, RU 1, Spkrs 4. Lab maj 161.

3rd February 2005: Conservative whip to J. Sayeed (Mid Bedfordshire) suspended.
Lab 408, C 161, L Dem 55, UDUP 7, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 2, RU 1, Spkrs 4. Lab maj 161.

7th March 2005: Conservative whip to J. Sayeed (Mid Bedfordshire) restored.
Lab 408, C 162, L Dem 55, UDUP 7, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 1, RU 1, Spkrs 4. Lab maj 161.

18th March 2005: Conservative whip to J. Sayeed (Mid Bedfordshire) withdrawn.
Lab 408, C 161, L Dem 55, UDUP 7, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, SDLP 3, Ind 2, RU 1, Spkrs 4. Lab maj 161.

25th March 2005: Conservative whip to H.E. Flight (Arundel and South Downs) withdrawn.
Lab 408, C 160, L Dem 55, UDUP 7, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, Ind 3, SDLP 3, RU 1, Spkrs 4. Lab maj 161.

6th April 2005: P.W.B. Marsden (L Dem, Shrewsbury and Atcham) resigns L Dem whip.
Lab 408, C 160, L Dem 54, UDUP 7, SNP 5, UU 5, PC 4, SF 4, Ind 3, SDLP 3, Ind Lab 1, RU 1, Spkrs 4. Lab maj 161.

(Parliament dissolved, 11th April 2005)

At the 2005 Election (5th May 2005, save for one postponed poll):

Labour
Conservative
Liberal Democrat
Ulster Democratic Unionist Party
Scottish National Party
Sinn Féin
Plaid Cymru
Social Democratic and Labour Party
Independent
Independent Labour
RESPECT - the Unity Coalition
Ulster Unionist
LABOUR MAJORITY
356
197
62
9
6
5
3
3
1
1
1
1
67

11th May 2005: Rt. Hon. M.J. Martin (Lab, Glasgow North East) elected as Speaker.
Lab 355, C 197, L Dem 62, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkr 1, Vac 1. Lab maj 66.

18th May 2005: The Deputy Speakers were chosen (C 2, Lab 2).
Lab 354, C 195, L Dem 62, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 67.

29th May 2005: Death of Mrs. P. Calton (L Dem, Cheadle).
Lab 354, C 195, L Dem 61, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 68.

23rd June 2005: Delayed poll in South Staffordshire returns Sir P.T. Cormack (C).
Lab 354, C 196, L Dem 61, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 67.

14th July 2005: Cheadle byelection returns M.J. Hunter (L Dem).
Lab 354, C 196, L Dem 62, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 66.

6th August 2005: Death of Rt. Hon. R.F. Cook (Lab, Livingston).
Lab 353, C 196, L Dem 62, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 65.

29th September 2005: Livingston byelection returns J. Devine (Lab).
Lab 354, C 196, L Dem 62, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 66.

5th January 2006: Death of Mrs. R.A. Squire (Lab, Dunfermline and West Fife).
Lab 353, C 196, L Dem 62, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 65.

9th February 2006: Dunfermline and West Fife byelection returns W.C. Rennie (L Dem).
Lab 353, C 196, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 64.

25th April 2006: Death of P.J. Law (Ind Lab, Blaenau Gwent).
Lab 353, C 196, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 65.

17th May 2006: Death of Rt. Hon. M.E. Forth (C, Bromley and Chislehurst).
Lab 353, C 195, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 66.

29th June 2006: Blaenau Gwent byelection returns D.C. Davies (Ind); Bromley and Chislehurst byelection returns R.J.M. Neill (C).
Lab 353, C 196, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, RU 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 64.

20th October 2006: Rt. Hon. Miss C. Short (Lab, Birmingham, Ladywood) resigns Labour whip.
Lab 352, C 196, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 62.

19th June 2007: Death of P.S. Khabra (Lab, Ealing Southall).
Lab 351, C 196, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 61.

26th June 2007: J.Q. Davies (C, Grantham and Stamford) defects from C to Lab.
Lab 352, C 195, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 63.

27th June 2007: Resignation of Rt. Hon. A.C.L. Blair (Lab, Sedgefield).
Lab 351, C 195, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 62.

19th July 2007: Ealing Southall byelection returns V.K. Sharma (Lab); Sedgefield byelection returns P. Wilson (Lab).
Lab 353, C 195, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 64.

25th September 2007: A.J. Pelling (C, Croydon, Croydon Central) has Conservative whip suspended.
Lab 353, C 194, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 64.

26th September 2007: R.N. Wareing (Lab, Liverpool, West Derby) resigns from the Labour Party.
Lab 352, C 194, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 62.

29th January 2008: D.L. Conway (C, Bexley, Old Bexley and Sidcup) has Conservative whip withdrawn.
Lab 352, C 193, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, Ind C 2, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 62.

12th March 2008: R.M. Spink (C, Castle Point) foregoes Conservative whip.
Lab 352, C 192, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, Ind 3, Ind C 3, PC 3, SDLP 3, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 62.

17th April 2008: Death of Mrs. G.P. Dunwoody (Lab, Cheshire, Crewe and Nantwich).
Lab 351, C 192, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, Ind 3, Ind C 3, PC 3, SDLP 3, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 61.

22nd April 2008: R.M. Spink (Ind C, Castle Point) joins UK Independence Party.
Lab 351, C 192, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, Ind C 2, Ind Lab 1, RU 1, UKIP 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 61.

22nd May 2008: Crewe and Nantwich byelection returns A.E. Timpson (C).
Lab 351, C 193, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, Ind C 2, Ind Lab 1, RU 1, UKIP 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 60.

4th June 2008: Resignation of A.B.de P. Johnson (C, Henley).
Lab 351, C 192, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, Ind C 2, Ind Lab 1, RU 1, UKIP 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 61.

18th June 2008: Resignation of Rt. Hon. D.M. Davis (C, Humberside, Haltemprice and Howden) in order to seek re-election.
Lab 351, C 191, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, Ind C 2, Ind Lab 1, RU 1, UKIP 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 62.

26th June 2008: Henley byelection returns J.M. Howell (C).
Lab 351, C 192, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, Ind C 2, Ind Lab 1, RU 1, UKIP 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 61.

30th June 2008: Resignation of D. Marshall (Lab, Glasgow, East).
Lab 350, C 192, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, Ind C 2, Ind Lab 1, RU 1, UKIP 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 60.

10th July 2008: Haltemprice and Howden byelection returns Rt. Hon. D.M. Davis (C).
Lab 350, C 193, L Dem 63, UDUP 9, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, Ind C 2, Ind Lab 1, RU 1, UKIP 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 59.

24th July 2008: Glasgow East byelection returns J.F. Mason (SNP).
Lab 350, C 193, L Dem 63, UDUP 9, SNP 7, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, Ind C 2, Ind Lab 1, RU 1, UKIP 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 58.

13th August 2008: Death of J.W. MacDougall (Lab, Glenrothes).
Lab 349, C 193, L Dem 63, UDUP 9, SNP 7, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, Ind C 2, Ind Lab 1, RU 1, UKIP 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 57.

6th October 2008: A.J. Pelling severs connections with the Conservative Party.
Lab 349, C 193, L Dem 63, UDUP 9, SNP 7, SF 5, Ind 4, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UKIP 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 57.

6th November 2008: Glenrothes byelection returns L.A. Roy (Lab).
Lab 350, C 193, L Dem 63, UDUP 9, SNP 7, SF 5, Ind 4, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UKIP 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 58.

21st November 2008: R.M. Spink (UKIP, Castle Point) redesignates himself as an Independent.
Lab 350, C 193, L Dem 63, UDUP 9, SNP 7, Ind 5, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 58.

8th June 2009: Resignation of I. Gibson (Lab, Norwich, North).
Lab 349, C 193, L Dem 63, UDUP 9, SNP 7, Ind 5, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 57.

22nd June 2009: Resignation of Rt. Hon. M.J. Martin (Spkr, Glasgow, North East) and election of J.S. Bercow as Speaker.
Lab 349, C 192, L Dem 63, UDUP 9, SNP 7, Ind 5, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 58.

23rd July 2009: Norwich North byelection returns Miss C.R. Smith (C).
Lab 349, C 193, L Dem 63, UDUP 9, SNP 7, Ind 5, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 57.

12th November 2009: Glasgow North East byelection returns W.T. Bain (Lab).
Lab 350, C 193, L Dem 63, UDUP 9, SNP 7, Ind 5, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4. Lab maj 58.

26th December 2009: Death of D.L. Taylor (Lab, Leicestershire, North West Leicestershire).
Lab 349, C 193, L Dem 63, UDUP 9, SNP 7, Ind 5, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 57.

8th January 2010: Ulster Democratic Unionist Party expels Mrs. I. Robinson (Strangford).
Lab 349, C 193, L Dem 63, UDUP 8, SNP 7, Ind 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 1. Lab maj 58.

13th January 2010: Resignation of Mrs. I. Robinson (Ind, Strangford).
Lab 349, C 193, L Dem 63, UDUP 8, SNP 7, Ind 5, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 58.

8th February 2010: Labour Party suspends whip to D.M. Chaytor (Bury North), J. Devine (Livingston) and E.A. Morley (Scunthorpe).
Lab 346, C 193, L Dem 63, Ind 8, UDUP 8, SNP 7, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 2. Lab maj 52.

15th March 2010: Death of A. Kumar (Lab, Middlesbrough South and East Cleveland).
Lab 345, C 193, L Dem 63, Ind 8, UDUP 8, SNP 7, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, UU 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab maj 51.

25th March 2010: Lady Hermon (North Down) resigns Ulster Unionist whip.
Lab 345, C 193, L Dem 63, Ind 9, UDUP 8, SNP 7, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind C 1, Ind Lab 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 3. Lab maj 51.

(Parliament dissolved, 12th April 2010)

At the 2010 Election (6th May 2010, save for one postponed poll):

Conservative
Labour
Liberal Democrat
Ulster Democratic Unionist Party
Scottish National Party
Sinn Féin
Plaid Cymru
Social Democratic and Labour Party
Alliance Party of Northern Ireland
Green Party
Independent
CONSERVATIVE MINORITY
306
258
57
8
6
5
3
3
1
1
1
37

11th May 2010: Coalition government formed between the Conservative Party and the Liberal Democrats.
C 306, L Dem 57; Coalition total 363; Lab 258, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, Ind 1, Vac 1. Coalition maj 77.

18th May 2010: Election of J.S. Bercow (C, Buckingham) as Speaker.
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 258, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, Ind 1, Spkr 1, Vac 1. Coalition maj 76.

19th May 2010: Labour Party suspends whip to E.E. Illsley (Barnsley Central).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 257, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, Spkr 1, Vac 1. Coalition maj 76.

25th May 2010: Temporary Deputy Speakers chosen (C 1, Lab 1).
C 304, L Dem 57; Coalition total 361; Lab 256, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, Spkrs 3, Vac 1. Coalition maj 76.

27th May 2010: Delayed poll in Thirsk and Malton returns Miss A.C.B. McIntosh (C).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 256, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, Spkrs 3. Coalition maj 77.

9th June 2010: Deputy Speakers were elected (Lab 2, C 1).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, Spkrs 4. Coalition maj 78.

14th October 2010: Labour Party suspends whip to D. MacShane (Rotherham).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 254, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, Ind Lab 1, Spkrs 4. Coalition maj 78.

5th November 2010: Election of P.J. Woolas (Lab) for Oldham East and Saddleworth declared void.
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 253, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, Ind Lab 1, Spkrs 4, Vac 1. Coalition maj 79.

13th January 2011: Oldham East and Saddleworth byelection returns Mrs. D.A.E. Abrahams (Lab).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 254, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, Ind Lab 1, Spkrs 4. Coalition maj 78.

26th January 2011: Resignation of G. Adams (SF, Belfast West).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 254, UDUP 8, SNP 6, SF 4, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, Ind Lab 1, Spkrs 4, Vac 1. Coalition maj 79.

8th February 2011: Resignation of E.E. Illsley (Ind, Barnsley Central).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 254, UDUP 8, SNP 6, SF 4, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, Ind 1, Ind Lab 1, Spkrs 4, Vac 2. Coalition maj 80.

3rd March 2011: Barnsley Central byelection returns D.O.W. Jarvis (Lab).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 4, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, Ind 1, Ind Lab 1, Spkrs 4, Vac 1. Coalition maj 79.

1st April 2011: Resignation of Sir P.A. Soulsby (Lab, Leicester South).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 254, UDUP 8, SNP 6, SF 4, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, Ind 1, Ind Lab 1, Spkrs 4, Vac 2. Coalition maj 80.

5th May 2011: Leicester South byelection returns J.M.G. Ashworth (Lab).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 4, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, Ind 1, Ind Lab 1, Spkrs 4, Vac 1. Coalition maj 79.

9th May 2011: Death of J.D. Cairns (Lab, Inverclyde).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 254, UDUP 8, SNP 6, SF 4, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, Ind 1, Ind Lab 1, Spkrs 4, Vac 2. Coalition maj 80.

9th June 2011: Belfast West byelection returns P.J. Maskey (SF).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 254, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, Ind 1, Ind Lab 1, Spkrs 4, Vac 1. Coalition maj 79.

30th June 2011: Inverclyde byelection returns I. McKenzie (Lab).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, Ind 1, Ind Lab 1, Spkrs 4. Coalition maj 78.

10th November 2011: Death of D.A. Keen (Lab, Hounslow, Feltham and Heston).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 254, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, Ind 1, Ind Lab 1, Spkrs 4, Vac 1. Coalition maj 79.

15th December 2011: Feltham and Heston byelection returns Miss S. Malhotra (Lab).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, Ind 1, Ind Lab 1, Spkrs 4. Coalition maj 78.

23rd February 2012: Labour Party suspends whip to E.S. Joyce (Falkirk).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 254, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, Ind Lab 1, Spkrs 4. Coalition maj 78.

2nd March 2012: Resignation of M. Singh (Lab, Bradford West).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 253, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, Ind Lab 1, Spkrs 4, Vac 1. Coalition maj 79.

[12th March 2012: E.S. Joyce (Falkirk) resigns from the Labour Party.]

29th March 2012: Bradford West byelection returns G. Galloway (RU).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 253, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, Ind Lab 1, RU 1, Spkrs 4. Coalition maj 78.

4th July 2012: Labour Party restores whip to D. MacShane (Rotherham).
C 305, L Dem 57; Coalition total 362; Lab 254, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4. Coalition maj 78.

29th August 2012: Resignation of Mrs. L.D. Mensch (C, Corby).
C 304, L Dem 57; Coalition total 361; Lab 254, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 1. Coalition maj 77.

29th September 2012: Death of M.H. Wicks (Lab, Croydon North).
C 304, L Dem 57; Coalition total 361; Lab 253, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 2. Coalition maj 78.

13th October 2012: Death of Sir S. Bell (Lab, Middlesbrough).
C 304, L Dem 57; Coalition total 361; Lab 252, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 3. Coalition maj 79.

22nd October 2012: Resignations of A.E. Michael (Lab, Cardiff South and Penarth) and A.J. Lloyd (Manchester Central).
C 304, L Dem 57; Coalition total 361; Lab 250, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 5. Coalition maj 81.

5th November 2012: Resignation of D. MacShane (Lab, Rotherham).
C 304, L Dem 57; Coalition total 361; Lab 249, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 6. Coalition maj 82.

6th November 2012: Conservative Party suspends whip to Mrs. N.V. Dorries (Mid Bedfordshire).
C 303, L Dem 57; Coalition total 360; Lab 249, UDUP 8, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 6. Coalition maj 80.

15th November 2012: Cardiff South and Penarth byelection returns S.J. Doughty (Lab); Corby byelection returns A. Sawford (Lab); Manchester Central byelection returns Miss L.M. Powell (Lab)
C 303, L Dem 57; Coalition total 360; Lab 252, UDUP 8, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 3. Coalition maj 77.

29th November 2012: Croydon North byelection returns S.M.W. Reed (Lab); Middlesbrough byelection returns A.J. McDonald (Lab); Rotherham byelection returns Miss S.D. Champion (Lab).
C 303, L Dem 57; Coalition total 360; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4. Coalition maj 74.

2nd January 2013: Resignation of J.M.P. McGuinness (SF, Mid-Ulster).
C 303, L Dem 57; Coalition total 360; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 4, Ind 3, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 1. Coalition maj 75.

5th February 2013: Resignation of Rt. Hon. C.M.P. Huhne (L Dem, Eastleigh).
C 303, L Dem 56; Coalition total 359; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 4, Ind 3, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 2. Coalition maj 74.

28th February 2013: Eastleigh byelection returns M.D. Thornton (L Dem).
C 303, L Dem 57; Coalition total 360; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 4, Ind 3, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 1. Coalition maj 75.

7th March 2013: Mid-Ulster byelection returns F.J. Molloy (SF).
C 303, L Dem 57; Coalition total 360; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4. Coalition maj 74.

15th April 2013: Resignation of Rt. Hon. D.W. Miliband (Lab, South Shields).
C 303, L Dem 57; Coalition total 360; Lab 254, UDUP 8, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4, Vac 1. Coalition maj 75.

2nd May 2013: South Shields byelection returns Mrs. E.L. Lewell-Buck (Lab).
C 303, L Dem 57; Coalition total 360; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4. Coalition maj 74.

8th May 2013: Conservative Party restores whip to Mrs. N.V. Dorries (Mid Bedfordshire).
C 304, L Dem 57; Coalition total 361; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, Ind 2, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4. Coalition maj 76.

31st May 2013: P.J. Mercer (Newark) resigns Conservative whip.
C 303, L Dem 57; Coalition total 360; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 5, Ind 3, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4. Coalition maj 74.

3rd June 2013: M.T. Hancock (Portsmouth South) resigns Liberal Democrat whip.
C 303, L Dem 56; Coalition total 359; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, SF 5, Ind 4, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4. Coalition maj 72.

18th July 2013: D. Ward (Bradford East) has Liberal Democrat whip suspended.
C 303, L Dem 55; Coalition total 358; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, Ind 5, SF 5, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4. Coalition maj 70.

10th September 2013: N.M. Evans (Ribble Valley) resigns as Deputy Speaker.
C 303, L Dem 55; Coalition total 358; Lab 255, UDUP 8, Ind 6, SNP 6, SF 5, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 3. Coalition maj 69.

13th September 2013: D. Ward (Bradford East) has Liberal Democrat whip restored.
C 303, L Dem 56; Coalition total 359; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, Ind 5, SF 5, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 3. Coalition maj 71.

16th October 2013: Mrs. E.F.P. Laing (Epping Forest) elected Deputy Speaker.
C 302, L Dem 56; Coalition total 358; Lab 255, UDUP 8, SNP 6, Ind 5, SF 5, PC 3, SDLP 3, APNI 1, GP 1, RU 1, Spkrs 4. Coalition maj 70.