ALDERMEN of the LONDON BOROUGH of TOWER HAMLETS

ELECTED 1964, RETIRING 1971

C. Blaber
L.A. Coan
A.S. Dorrell
J. Orwell (I)
J.C. Roberts

ELECTED 1964, RETIRING 1968

T.J. Beningfield
W.T.G. Guy
J.C. Lawder
J.J.A. Long
J. Orwell (II)

ELECTED 1968, RETIRING 1974

J.J.A. Long
T.H.A. Mitchell
W. O’Dell (died 17th July 1971)
J. Orwell (II)
H.F. Rackley

ELECTED 1971, RETIRING 1978

L.A. Coan
A.S. Dorrell
W.T.G. Guy
V.E. Johnson (died 24th January 1977)
J. Orwell (I) (died 19th January 1976)

ELECTED 22nd SEPTEMBER 1971, RETIRING 1974

G.W. Negus

ELECTED 1974, RETIRING 1978

R.W. Ashkettle
J. Docherty (died 11th August 1976)
A.C. Jacob
J. Kennedy
Mrs. K.M. O’Connor

ELECTED 10th MARCH 1976, RETIRING 1978

Mrs. D.F.M. Wood

ELECTED 13th OCTOBER 1976, RETIRING 1978

J.T. Brooke

ELECTED 2nd MARCH 1977, RETIRING 1978

W.F. Hickin

Note: J. Orwell (I) was known in the Council as J. Orwell (Stepney). J. Orwell (II) was known as J. Orwell (Bethnal Green).

Back to main page